Družstevní byt

Družstevní byt

Dobrý den, mám dotaz ohledně družstevního bytu. Soud rozhodl, že byt bude prodán mimo dražbu a že mám podíl předat ins. správci. Ten mi sdělil, že byt musí odkoupit družstvo. Tak se ptám co s tím má družstvo společného?
A druhý dotaz se týká pohledávky kterou má i moje žena která je taktéž v insolvenci(každý jsme zvlášť), jak a kdo řeší uhrazení této pohledávky když prodejem bytu dojde ke 100% plnění a já již druhým rokem splácím, zda je povinnost ins. správce se o tuto záležitost postarat nebo si mám sám zjišťovat kolik je splaceno..

Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

v rámci insolvence  bude prodáván Váš družstevní podíl spojený s právem užívat družstevní byt.  Každý prodej mimo dražbu musí být odsouhlasený soudem a věřitelským výborem. Soud může při udělení souhlasu  stanovit podmínky prodeje. Takže pokud by soud např. na základě žádosti bytového družstva stanovil, že byt musí být za určitých podmínek prodán družstvu, bylo by toto možné.  Proto doporučuji seznámit se s usnesením soudu, kterým vyslovuje souhlas s prodejem mimo dražbu.

Jestliže jsou Vaše pohledávky hrazeny ve Vašem oddlužení i ze splátkového kalendáře, má Váš insolvenční správce přehled o nesplacených výší pohledávek.  Jestliže je pohledávka navíc částečně splácena i v  insolvečním řízení Vaší manželky, doporučuji, abyste si u jejího správce ověřil výši plnění, které věřitel společné pohledávky obdržel (můžete vidět i ve zprávách o plnění oddlužení v insolvenčním rejstříku). Ověřete si v insolvenčním rejstříku, zda věřitel ve Vašem řízení vzal přihlášku pohledávku částečně zpět. Pokud se tak nestalo, informaci předejte insolvenčnímu správci s tím, aby po prodeji družstevního podílu u věřitele ověřil aktuální výši  pohledávky, která zbývá k doplacení.