Dražba nemovitosti

Dražba nemovitosti

Dobrý den,
V září mi přišla dražební vyhláška na prodej nemovitosti v exekuci na den 12.11.2020 elektronický v 9.30.
Během října jsem si požádal o oddlužení a to mi bylo dne 5.11.2020 povoleno v insolvenčním řízení.Bylo mi řečeno že dražba bude zastavena.Ale když to sledují na portálu dražeb tak to tam furt pokračuje pod nazvem stav dražby-připravovana.Takže můj dotaz zní jestli může exekutor pokračovat v dražbě a nemovitost prodat.Dekuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

předně bych chtěla uvést, že s ohledem na projednávanou novelu zák.č. 191/2020 Sb. Zák. o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie SARS CoV-2 …, který bude dnes t.j. 10.11.2020 projednáván v poslanecké sněmovně, se nebudou provádět  exekuce prodejem nemovitých věcí, ve kterých má povinný místo trvalého pobytu, a to do 31.01.2021.

Pokud jde o samotné insolvenční řízení, je možné aby pověřený exekutor v průběhu insolvenčního řízení  realizoval dražbu nemovitosti, která patří do majetkové podstaty, a to na základě rozhodnutí insolvenčního soudu, popř . na základě smlouvy o provedení dražby uzavřené s insolvenčním správcem. Doporučuji tedy, abyste si u příslušného insolvenčního soudu  ověřil, zda vydal rozhodnutí, které by exekutora opravňovalo k provedení dražby,    a u ustanoveného správce zda byla uzavřena smlouva o provedení dražby.