Doplňující dotaz prodej domu a vyplacení dluhů

Doplňující dotaz prodej domu a vyplacení dluhů

Dobrý den,
ještě mám doplňující dotaz:
Zapomněla jsem dodat, že peníze z prodeje domu šli na účet mého syna a z tohoto účtu se koupil dům napsaný na syna, s tím, že 1 ex manžel ke kterému jsem měla dluh (máme smlouvu dva roky starou s ověřenými podpisy) souhlasil s tím, že dluh 930 000 mu byl vrácený a on hned peníze dal synovi právě na koupi domu 950 000. Aby se peníze nepřeváděli tam a hned, zpět, z účtu na účet, vyplatil se z nich hned dům. Je třeba k tomu nějaká smlouva?, že to takto proběhlo? Mám opravdu strach, že mě budou chtít napadnout, pro nekalý záměr, ale bývalý 1 ex manžel to takto chtěl udělat, aby děti neskončili na ulici. Já zřejmě půjdu do podnájmu ke kamarádce. Opravdu nechci hrát nefér, opravdu to tak bylo. Ti od kterých jsem chtěla dům koupit a ke koupi nedošlo mi neustále několikrát denně volají a vyhrožují mi.
Původní dotaz
prodala jsem dům a vyplatila zajištěné věřitele, z prodeje mi zůstalo 1 300 000, Touto částku jsem uhradila dluh prvnímu ex manželovi, který mi před dvěma lety půjčil 930 000 (máme smlouvu s úředně ověřenými podpisy a vyznačenými datumy). Zbytek jsem použila na úhradu dluhů lichvářům. Zbyly mi další dluhy. Můžu jít s nimi do oddlužení? Když prokážu, za co jsem peníze z prodeje použila? Původně jsem z nich chtěla koupit jiný dům, podepsala jsem již i kupní smlouvu a ke koupi nedošlo. Byla jsem varována, že musím vyplatit staré dluhy. Realitka se kterou jsem podepsala kupní smlouvu na dům, teď po mě chce pokutu 200 000 a rezervační poplatek 110 000. Vyhrožují mi, že je to odklonění majetku a že mi oddlužení neprojde, protože vznesou žalobu. Ale já peníze už opravdu nemám. Jaké mám šance jít do oddlužení, aby mi bylo povoleno? Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrá den paní Hano,

způsob vyrovnání závazku je věcí dohody mezi věřitelem a dlužníkem. Jestliže jste si jako způsob plnění existujícího a splatného závazku dohodli převod na účet syna, potom jste řádně splnila svůj závazek, který tímto zanikl. O tom byste si od věřitele – bývalého manžela měla vyžádat potvrzení. I bez toho aniž by věřitel převod napadl, počítejte s tím, že podmínky převodu bude v rámci své činnosti prověřovat i insolveční správce.