Dlužné výživné

Dlužné výživné

dobry den, mam dotaz, muj ex je v insolvenci, s tím že ma povinnost platit výživné plus splácet dlužné výživné, bohužel již přes rok marodí a mě chodi jen 700 Kč alimenty misto stanovenych 2000 kč, chci se zeptat, jak dlouho se to u insolvence toleruje, že nechodí tolik, kolik má? to může marodit treba celý život a nikdo to nebude řešit, kdyz proste ma povinnost ty alimenty platit? Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

neplatí-li dlužník dlouhodobě (déle než 3 měsíce) ani tzv. zapodstatové pohledávky (např. výživné), měl by insolvenční správce vyzvat dlužníka, aby tento stav napravil. Neučiní-li tak dlužník v přiměřené lhůtě, měl by insolvenční správce podat soudu zprávu, že dlužník neplní řádně splátkový kalendář. Soud si zpravidla dlužníka předvolá a stanoví mu podmínky, za kterých oddlužení nezruší (zejm. doplacení zapodstatových pohledávek a zajištění dostatečných splátek). Nesplní-li dlužník tyto podmínky, soud oddlužení zruší.

Doporučuji Vám obrátit se na insolvenčního správce Vašeho exmanžela a zeptat se ho, jak hodlá danou situaci řešit. Nedostanete-li od insolvenčního správce uspokojivou odpověď, můžete se obrátit na soud (napsat mu, že dlužník dlouhodobě neplatí ani výživné v plné výši a že insolvenční správce s tím nic nedělá). Soud poté vyzve insolvenčního správce (příp. i dlužníka), aby se k Vašemu sdělení vyjádřil.

Ještě dodávám, že se můžete obrátit na úřad práce s žádostí o vyplacení tzv. náhradního výživného. Podmínkou pro přiznání této dávky je zahájené exekuční řízení k vymožení výživného.