Dluhy mého přítele

Dluhy mého přítele

Dobrý den, obracím se na Vás z dotazem ohledně dluhů mého přítele.
Přítel pracuje jako OSVČ neplátce daně. Za poslední tři roky po rozvodu si půjčil peníze na porozvodové vyrovnání, auto, stěhování a další věci. Jeho dluh činí okolo 400 000 Kč. Bohužel se mu splácení vymklo kontrole. Já sama jsem se mu snažila pomoci, ale nestačilo to na to dluhy uhlídat. Nakonec se všude stačily platit pouze úroky, ale žádné peníze z jeho dluhů neubývaly.
Snažíme se obrátit na právníky, kteří se zabývají insolvenčním právem.
Jsme v kontaktu s jednou paní právničkou, ale přijde mi chvílemi, že neví, jak situaci řešit. Můj přítel má v průměru asi 43 000 Kč měsíčně. Platí alimenty 3000 Kč na jedno dítě a jak jsem již zmínila je OSVČ.
Přítel by rád požádal o insolvenci na 3 roky a tudíž splacení 60% svého dluhu.
Paní právnička nám řekla, že mému příteli stát nesmí vzít 14 500 Kč jakožto peníze na každoměsíční vyžití, tudíž by mu bylo každý měsíc vzato 28 500 Kč. Bohužel z logického hlediska i kdyby se do toho započítaly alimenty a peníze pro inslovnečního správce a dluh byl okolo 550 000 Kč, tak by při placení 28 500 Kč měsíčně po dobu 36 měsíců zaplatil více jak milion korun. Tudíž by ne jen že zaplatit skoro o polovinu více, ale nebyla by to varianta, která mluví o 60% na 3 roky.
Chci se Vás tedy zeptat. Jaká je skutečná možnost řešení tohoto problému? Je možné řešení placení po dobu tří let a splacení tudíž šedesáti procent? Nebo má paní právnička pravdu a bude mému příteli z platu odečítáno každý měsíc tolik peněz?
Předem Vám velice děkuji za Váš čas a odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

OSVČ mají splátkový kalendář upraven jinak. Je jim určena zálohová částka, která se vypočte ze zisku za předchozí období ( příjmy – faktické výdaje ). Pro potřeby oddlužení má povinnost OSVČ vést daňovou evidenci. Zisk OSVČ se považuje analogicky jako čistý příjem pro výpočet výše srážky. Po skončení každého zdaňovacího období se vypočítává nová výše splátky. Nebude tedy brán jako čistý příjem 43.000,-Kč, ale musí se odečíst zálohy, daně a ostatní faktické výdaje. Výživné hradí v oddlužení insolvenční správce ze zabavitelné částky. V případě, že dlužník má po třech letech uhrazeno 60% a více může požádat o ukončení oddlužení. Dříve než za pět let pak oddlužení končí pouze úhradou 100% nezajištěných závazků. Tedy, bude-li uhrazeno v oddlužení vašeho přítele např. 100% za 2 roky, oddlužení bude automaticky ukončeno. Jestliže bude uhrazeno za tři roky 60% a více, požádá o ukončení oddlužení sám.