Deponována částka v insolvenci

Deponována částka v insolvenci

Dobrý den,chtěla bych se zeptat. Již mi bylo povoleno oddlužení. Momentálně už čekám na schválení soudem,nevíte jak dlouho to asi bude trvat? Můj ins.spravce říkal,že díky koronaviru se to prodlouží. Jinak to trvá 2-3 měsíce než to schválí.? Abych ale došla k tomu důležitějšímu dotazu. Před insolvenci jsem měla exekuce,tudíž všechny peníze co jsou nad rámec životního minima mi bývají deponovány.slo o 3 měsíce,kdy jsem si navyšovala rodičovský příspěvek na starší dceru,než jsem porodila druhou. Mohu se zeptat komu tyhle peníze náleží? Jestliže se to posílá ihned na účet ins. Správce nebo mně a pote bych mu měla odeslat jen část,tedy to co je nad rámec životního minima? Děkuji pěkně.Hezky večer.

Odpověď

Dobrý den,

od okamžiku povolení oddlužení do okamžiku, než se začne plnit splátkový kalendář, uběhne zpravidla min. 5-6 měsíců (jen lhůta pro přihlášky pohledávek činí 2 měsíce od rozhodnutí o úpadku, další měsíc se koná pohovor s insolvenčním správcem, další měsíc podává insolvenční správce zprávu soudu a nejdříve následující měsíc vydává soud usnesení o schválení oddlužení, v němž stanoví termín úhrady první splátky.

Po povolení oddlužení by měl plátce příjmu (např. zaměstnavatel, úřad práce, ČSSZ) nadále provádět exekuční srážky, neměl by je ale již poukazovat na účet exekutora, nýbrž by je měl zadržovat (deponovat) na svém účtu a měl by je vyplatit na účet insolvenčního správce poté, co obdrží od soudu usnesení o schválení oddlužení, resp. příkaz k provádění insolvenčních srážek.