Daňový bonus a řešení

Daňový bonus a řešení

Dobrý den, prosím o sdělení, zda vyplacený daňový bonus na nezl. dítě v rámci podaného Přiznání k dani z příjmů FO z r. 2019 ve výši 15.204 Kč, vyměřeno dne 7.5.2020 je příjmem nepodléhající vrácení do majetkové podstaty v rámci oddlužení? Zda zákon č. 191/2020 Sb. (účinnost 24.4.2020) se vztahuje na všechna řízení, nejen exekuční, výkon rozhodnutí i insolvenční. Děkuji.

Reaguji na tento dotaz, protože mám úplně stejný problém. Odpovědi rozumím, jen jsem se chtěla zeptat na řešení. Musím požádat insolvenčního soudce, aby mě sdělil, že vyplacený daňový bonus nemusím posílat insolvenčnímu správci a nebo o tom že si daňový bonus mám ponechat rozhodne insolvenční správce na základě novelizace zákona. Veškeré podklady jsem insolvenčnímu správci zaslala. Děkuji Irena

Odpověď

Dobrý den, paní Ireno,

pokud byl daňový bonus, na který Vám vznikl nárok dne 7.5.2020, vyplacen Vám, nemusíte dělat vůbec nic, protože ze zákona účinného od 24.4.2020 není dlužník povinen vydat insolvenčnímu správci (IS) daňový bonus, na který mu vznikl nárok od 24.4.2020. Jestliže byl tento daňový bonus vyplacen na účet IS, požádejte IS o jeho vrácení z důvodu, že se jedná o příjem, který nejste povinna ze zákona vydat.