Daně a insolvence

Daně a insolvence

Co by jste dělali, kdyby jste přišly na to, že váš chlap ke svému daň přiznání zfalšoval váš podpis na čestném prohlášení, že nepobirate žádnou úlevu na vaše společné dítě?
Sice žádnou úlevu opravdu nemám, ale zaprvé jde o princip, že sfalšoval Můj podpis, a za další, vratka 15.tis na dítě, on je v insolvenci, tudíž nedostane nic, vše půjde do jeho insolvence, pokud tomu tak je?? Protože kamarádka tvrdí že její správce jí řekl, ze z důvodu Covidu nic vracet nemusi…a mi díky tomu seberou příspěvky na bydlení na další čtvrtletí. Jako pracuje, ale neviděla jsem od něj ani korunu za poslední měsíc, vše tahnu sama, prostě nevím co s tím… Udat ho i když řeknou že nepracuji a úlevu nemám nebo by mu ty daně i tak nedali, za to, že ten podpis zfalšoval? .nebo by stačilo říct, že spolu od května nehospodarime, a vyškrtnout ho z okruhu spol posuzovaných osob, když by byl stále v nájemní smlouvě? díky

Odpověď

Dobrý den, paní Andreo,

falšování podpisu je trestným činem. Předpokládám ale, že na partnera kvůli tomu trestní oznámení podávat nebudete (i když byste mohla). Zároveň můžete úřadu, kterému Váš partner prohlášení s falešným podpisem předložil, sdělit, že podpis na prohlášení není Váš, ale byl zfalšován.Opět se ale musíte sama rozhodnout, zda tak skutečně učiníte.

Co se týče přeplatku na dani, resp. daňového bonusu na děti, tak od 24.4.2020 nepodléhá daňový bonus ani exekuci ani insolvenci (zůstává dlužníkovi). Daňový bonus vyplacený od 24.4.2020 tak nemusí dlužník odevzdávat do oddlužení.