Blokovany bonus OSVC na uctu

Blokovany bonus OSVC na uctu

V unoru 2020 podan navrh na oddluzeni, schvaleno oddluzeni v prosinci 2020. Pred podanim navrhu ulozen soudem penezity trest. Vykonavana cinnostjako OSVC a vyplacen v kvetnu kompenzacni bonus na ucet. Kompenzacni bonus byl zablokovan. Jak postupovat a pokud budou moci OSVC v upadku nyni opet zadat o bonus, dojde opet k zablokovani teto castky na uctu ?

Odpověď

Dobrý den,

kompenzační bonus nepodléhá exekuci. Zákonodárce však tuto problematiku neupravil dostatečně. Problém byl v tom, že pokud byl kompenzační bonus vyplacen na účet, který byl zablokovaný exekutorem, tak se k němu dlužník nedostal. Pokud se nepletu, po intervenci Ministerstva financí banky kompenzační bonus dlužníkům ze zablokovaných účtů nakonec vyplatily. Pokud Vám nebylo umožněno vybrat si ten kompenzační bonus, je otázka, zda je tato částka ještě na Vašem bankovním účtu či nikoliv. Není-li tam, tak už ten kompenzační bonus nezískáte. Pokud je částka odpovídající kompenzačnímu bonusu stále na Vašem (zablokovaném) bankovním účtu, doporučuji obrátit se na insolvenčního správce, vysvětlit mu nastalou situaci a požádat jej, aby přikázal Vaší bance vyplatit Vám ten kompenzační bonus. Nevyhoví-li insolvenční správce Vaší žádosti, podejte žádost k insolvenčnímu soudu, popište v ní nastalou situaci a požádejte soud, aby vydal rozhodnutí, kterým přikáže Vaší bance vyplatit Vám částku odpovídající kompenzačnímu bonusu.

Doporučuji Vám, abyste si nyní založil nový bankovní účet. Tento účet už exekutor nezablokuje a Vy si na něj můžete nechat poslat kompenzační bonus, pokud Vám na něj vznikne nárok.