Auto na leasing

Auto na leasing

Dobrý den. Jak postupovat při sepsání návrhu a schválení insolvence mi nebyl odebrán vůz který patří leasingové společnosti. (Potřebuji ho na cesty do zaměstnání). Slyšel jsem že existuje něco jako 3.osoba ale nevím co to obnáší a jak postupovat. (Vozidlo bych rád splácel dál). A poslední dotaz je zda je možné nebo existuje něco jako budoucí majitel vozu (Tkzv.. např.. napsat vůz na jinou osobu..) aby po skončení splácení vozidla (V tomto případě ještě 2roky) a insolvenci budu podávat 12/2022 aby nebyl vůz odebrán v insolvenci a s peněžen. (Případně kde se dají všechny formuláře sehnat).. Děkuji předem za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

v prvé řadě je třeba zmínit, že insolvenční správce nemůže zpeněžit (prodat) majetek, který nepatří dlužníkovi. Vůz, který je ve vlastnictví leasingové společnosti, a který si od ní jen pronajímáte (leasing = (pro)nájem), nemůže tedy insolvenční správce zapsat do soupisu Vašeho majetku. Zabavení auta Vám může tedy hrozit pouze ze strany leasingové společnosti. Jak postupuje leasingová společnost, pokud její klient podá insolvenční návrh, to upravují obchodní podmínky leasingové společnosti. Obecně se dá předpokládat, že v takovém případě leasingová společnost nájemní (leasingovou) smlouvu vypoví, vyčíslí svoji pohledávku a přihlásí ji do insolvenčního řízení dlužníka. Zároveň dlužníka vyzve k vrácení vozidla, které následně prodá, a výtěžek z prodeje odečte od přihlášené pohledávky (v rozsahu výtěžku z prodeje vozidla vezme zpět přihlášku své pohledávky). Zbylá pohledávka se uspokojuje poměrně spolu s ostatními pohledávkami.

S leasingovou společností je ale zpravidla možné dohodnout se na převodu smlouvy na 3. osobu. Tato 3. osoba potom odpovídá za závazky ze smlouvy (zejm. za placení nájemného/splátek), má právo používat daný vůz a může jej tedy i poskytovat původnímu klientovi (dlužníkovi). Doporučuji Vám proto obrátit se na danou leasingovou společnost a zeptat se jí, zda je takový postup (příp. jiný) možný.