AUTO DEDICTVI

AUTO DEDICTVI

Dobry den,
zdedila jsem po manzelovi auto v hodnote 100.000 Kc,jsem ale v insolvenci .Insolvencni spravkyne mi rekla, ze kdyz se auto slusne proda, tak mi vse, co bude nad 50.000Kc…vyda, protoze po me chce jen 1/2 hodnoty vozidla, druha polovina je SJM. Toto vozidlo zapsala do majetkove podstaty s hodnotou 50.000 Kc. Auto bylo nepojizde, takze jsem vydala penize na to, abych auto zprovoznila, sehnala jsem kupce, ktery nabizi 120.000 Kc, spravkyne nikoho nesehnala. Vcera mi volala, ze se spletla, ze ji musim vydat vsechny penize, ktere za auto kupec zaplati. Takze ja vyhazela finance oknem, ty mi budou ted chybet a spravkyne se JEN SPLETLA! Oduvodnila to tim, ze auto nebylo zapsano do majetkove podstaty pri podani insolvence, ovsem to ja preci nemohla vedet, jak dopadne dedictvi. Musim rict, ze narazim jen na same problemy a infomace, nad kterym mi rozum stoji.
Je tento postup spravkyne spravny?
Dekuji.

Odpověď

Dobrý den,

v situaci, kdy automobil nebyl uvedený v seznamu majetku, který jste přikládala k návrhu na povolení oddlužení,  a nebyla tam v případě, že manžel zemřel před zahájením insolvenčního řízení, uvedena ani pohledávka v dědickém řízení, jedná se podle mého názoru o majetek, na který se vztahuje ust. § 412 odst. 1 písm. b) a potom jste povinna takový majetek vydat správkyni ke zpeněžení a výtěžek z jeho prodeje bude použit jako mimořádná splátka do oddlužení. Takže postup správkyně je podle mého názoru správný.

Pokud se jedná o prostředky, které jste použila na opravu a tím  zhodnocení vozidla před prodejem, obraťte se na soud se žádostí o kompenzaci těchto prostředků z výnozu zpeněžení automobilu s tím, že bez opravy automobilu by jeho prodejní cena byla podstatně nižší. Zda a popř. v jakém rozsahu soud Vaší žádosti vyhoví  bude záležet na  jeho uvážení .