Online poradna

Otázky, na které nenaleznete odpovědi ve Slovníčku základních pojmů, nebo v již zodpovězených dotazech, pokládejte prostřednictvím formuláře níže.

UPOZORNĚNÍ: Do pole textu dotazu prosím neuvádějte žádné osobní údaje typu: jméno, příjmení, adresu, telefon. Dotazy zveřejňujeme níže.

Poradna při finanční tísni

Partnery naší poradny jsou odborníci z neziskové, obecně prospěšné společnosti Poradna při finanční tísni, kteří se pohybují v oblasti insolvence již 10 let. Vedle poradenské činnosti pro občany ve finanční tísni, v hrozící či existující platební neschopnosti, nebo exekuci, pomáhají bezplatně zpracovat samotný návrh na oddlužení (insolvenční návrh).

Vyhněte se oddlužovacím šmejdům! Jak? Podívejte se na video MSp ✔

Odpovědi na téma “DAŇOVÝ PŘEPLATEK” si prosím vyhledejte níže v zodpovězených dotazech, zadáním textu do pole NAJÍT V DOTAZECH!

Položit dotaz

Zodpovězené dotazy

Insolvenční splátky

Dobrý den .
Chtěla bych se prosím zeptat již mám insolvenci kterou splácím ,kde chodí důchod a RP insolvenčnímu správci a ten si bere měsíční splátku určenou soudem a ještě něco navíc co je nad nezabavitelnou částkou .
Můj dotaz zní : je možné aby si přítel nechal napsat RP na sebe ? Splátka uložená soudem by se i nadále strhávala z důchodu . Ptám se raději dopředu ,aby mi kvůli tomu insolvenci třeba nezrušili , že by to soud mohl pojmout jako nepoctiví záměr ..
Moc vám děkuji za odpověď
S pozdravem
Hana Teichmannová

Odpověď

Dobrý den,

rodičovský příspěvek může být převeden (přepsán) na Vašeho přítele. Doporučil bych Vám ale, abyste tuto změnu konzultovala s Vaším insolvenčním správcem, aby Vám insolvenční správce sdělil, jakou částku mu máte nadále poukazovat. Pravděpodobně se bude jednat o tu částku 5 300 Kč, kterou mu máte poukazovat vedle rodičovského příspěveku a invalidního důchodu (rodičovský příspěvek by byl tedy vyplácen Vašemu příteli a invalidní důchod by Vám insolvenční správce celý vracel).

Dopis po ukončení insolvence

Dobrý den, v listopadu roku 2023 mi skončila insolvence. Měla jsem v ní dluh společný s bývalým přítelem, kdy jsme zároveň jeden druhému i ručili. Při zahájení insolvence mi řekli že po ukončení mojí insolvence, bude bývalý přítel tu částku stále dlužit ale já budu od toho osvobozená. Dnes mi ale přišel od věřitele dopis s výzvou abych celou částku uhradila a že mě navštíví exekutor. Můžou to po mě stále vyžadovat? Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

pro pohledávku, od jejíhož placení jste byla osvobozena v rámci insolvenčního řízení, nelze proti Vám vést exekuci (soud by v takovém případě exekuci proti Vám neměl vůbec zahájit/nařídit, resp. by měl zamítnout návrh na zahájení/nařízení exekuce ve vztahu k Vaší osobě). Pokud by přeci jen k zahájení/nařízení exekuce proti Vám došlo, měla byste podat u exekutora návrh na zastavení exekuce z důvodu, že jste byla osvobozena od placení předmětné pohledávky a že je nepřípustné vést proti Vám exekuci pro pohledávku, od jejíhož placení jste byla osvobozena. Exekutor (příp. soud) by pak exekuci proti Vám zastavil. Můžete také věřiteli napsat, že jste byla od placení předmětné pohledávky osvobozena v rámci insolvenčního řízení a že zákon nedovoluje, aby byla proti Vám pro předmětnou pohledávku nařízena exekuce.

Dluh po insolvenci

Dobrý den, v listopadu 2023 jsme řádně ukončili insolvenci. A dnes mi přišel dopis se zeleným pruhem od soudu kde po mě chtějí zaplatit dluh který byl hrazen i v insolvenci. Vyzývají mě, abych do 10 dnů doplnila tvrzení a důkazní návrhy k tomu, zda jsem dluh uhradila.
Nechápu jak tohle může přijít. A nevím co mám dělat.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

dříve, než jste podali insolvenční návrh, probíhalo proti Vám soudní (nalézací) řízení a do okamžiku zahájení Vašeho insolvenčního řízení nebylo pravomocně skončeno. V okamžiku, kdy bylo v insolvenčním rejstříku zveřejněno usnesení o Vašem úpadku, došlo k přerušení soudního (nalézacího) řízení. V tomto řízení se pokračuje po skončení Vašeho insolvenčního řízení. Měli byste (nalézacímu) soudu napsat, že jste byli osvobozeni od placení této pohledávky v rámci Vašeho insolvenčního řízení, neboť předmětná pohledávka vznikla před rozhodnutím o Vašem úpadku a tudíž se na ni vztahují účinky osvobození. Soud pak zpravidla řízení zastaví. I kdyby soud pohledávku věřiteli přiznal, neznamená to, že by ji mohl věřitel vymáhat exekučně, protože jeho pohledávka, byť přiznaná soudním rozhodnutím, by měla povahu tzv. naturální obligace (tj. nárok přiznaný soudem, který však nelze vymáhat exekučně). Pokud by věřitel přeci jen nechal nařídit exekuci, měli byste podat návrh na zastavení exekuce s tím, že jste byli od placení této pohledávky osvobozeni a že je tedy nepřípustné, aby byla taková pohledávka vymáhána exekučně.

Insolvence a rejstřík vyloučených osob

Dobrý den, díky insolvenci jsem i automaticky v rejstříku vyloučených osob a nemohu tedy provozovat hazard. Letos mi končí insolvence. Bohužel jsem gambler a bojím se, že do toho zase spadnu. Proto bych chtěl zůstat pořád v tomto rejstříku. Ať mě to zbytečně neláká. Dnem rozhodnutí o ukončení insolvence se i automaticky zruší můj zákaz? Anebo platí třeba ještě měsíc či rok? Že bych měl čas dál zjistit, jak se tam opět zapsat atd. Moc díky za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

k výmazu Vašich údajů z Rejstříku osob vyloučených z účasti na hazardních hrách (dále jen “RVO”) dojde po právní moci usnesení, jímž vezme insolvenční soud na vědomí splnění oddlužení. Tímto usnesením Vás soud zároveň osvobodí od placení zbylých závazků. Právní mocí tohoto usnesení insolvenční řízení skončí. Nicméně do RVO se můžete nechat zapsat i dobrovolně viz https://www.mfcr.cz/cs/kontrola-a-regulace/hazardni-hry/rejstrik-vyloucenych-osob-rvo/pro-verejnost/dulezite-informace-k-zapisu  

Zpeněžení majetkové podstat

Dobrý den, mám v portfoliu klienta, kterému bylo v září 2023 schváleno oddlužení. Má splátkový kalendář a v usnesení je, že osobní automobil soud ukládá k vydání insolvenčnímu správci. Automobil má klient vydat sám nebo IS podnikne kroky k jeho vydání a zpeněžení? Dosud se ohledně vydání a následného prodeje automobilu nikdo ze strany IS neozval.

Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

pokud soud uložil dlužníkovi povinnost vydat insolvenčnímu správci automobil, měl by dlužník kontaktovat svého insolvenčního správce a měli by se dohodnout na předání/převzetí automobilu. Dlužník má být v tomto ohledu aktivní a neměl by čekat, až/zda ho k tomu vyzve insolvenční správce.

Insolvence OSVČ

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem ohledně Insolvence. Má situace je následující – od Unora tohoto roku jsem OSVČ (Fyzická osoba, živnost volná). s aktuálně doložitelným příjmem ve výši 31000,- za měsíc leden, a 34000,- za unor. Posledních několik let jsem nebyl zaměstnán a ani jsem neměl žádný doložitelný příjem. (OBZP). Aktuální předpokládaný příjem pro tento rok z podnikání je zhruba 30-40000,- měsíčně. Dluhy nejsou z podnikáni. Ostatní podmínky insolvence splňuji (8 věřitelů s celkovým dluhem zhruba 420 tisic) Je v mém případě možné že mi bude schváleno oddlužení?

Odpověď

Dobrý den,

jestliže jste v úpadku (máte např. alespoň 2 věřitele, kteří mají za Vámi pohledávku po splatnosti déle než 3 měsíce, nebo jsou proti Vám vedeny alespoň 2 exekuce), pak splňujete objektivní podmínky pro povolení oddlužení a není zde žádný důvod, proč by Vám soud oddlužení nepovolil.

Insolvence OSVČ

Dobrý den, jsem samoživitelka OSVČ, chtěla bych se zeptat, jak to teď funguje s insolvencí? Co jsem tak počítala mám dluhy cca +-700.000 tisíc ale bohužel všichni chtějí až moc velké částky které nezvládám splácet. Potřebovala bych poradit zda mám na insolvenci nárok nebo nikoliv děkuji

Odpověď

Dobrý den,

i OSVČ mohou projít oddlužením. Pro jeho povolení a následné schválení je nutný dostatečný příjem a minimálně dva závazky v prodlení – doložit soudu listině úpadek. Pro podrobnější konzultaci kontaktujte akreditovanou poradnu ve svém okolí, seznam naleznete zde : https://sako.justice.cz/. 

Dluh v insolvenci

Dobrý den,
mám dotaz, jsem v insolvenci a rušil jsem životní pojištění. Čekal jsem na dopis o ukončení smlouvy a mám tam dluh 2200kč, nezruší se mě insolvence když mám dluh?
Všechno je teď narychlo a nechci zbytečný problémy.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

nikoli, závazek Vám po prohlášení úpadku může vzniknout, musíte jej však řešit – splácet. Soud oddlužení zruší v případě, že by na tento nový závazek byla nařízena exekuce.

Konec insolvence

Zdravím, mám dotaz, má mi končit insolvence, v prosinci na můj dotaz insolvenčnímu správci, kdy mi proběhne poslední splátka, mi odpověděl že za prosinec bude poslední splátka, ale v Lednu když jsem dostal výplatu tak mi za prosinec nebylo strženo vůbec nic, dotazoval jsem se emailem ale chtěli po mně jen doložit výplatnici… Platím i alimenty z insolvence, dnes mi přišla další výplata, výplatnici zatím nemam ale přišlo mi opět podezřele vysoká výplata…vysím tak uz možná za 2 měsíce na alimentech, pokud mi nic nestrhli a nekomunikují moc na moje dotazy jak to vypadá, zda se strhla poslední splátka na insolvenci, jsem vedený u ––– ,nevím co mam dělat?

Odpověď

Dobrý den,

náhledem do Vašeho ins. rejstříku potvrzuji, že poslední splátka měla proběhnout ze mzdy za 12/2023. Jestliže účetní srážku neprovedla, budete muset zabavitelnou částku mzdy správci odeslat sám ( dle kalkulátoru zde, nezapomeňte si přepnout výpočet od 1.1.2023 -https://insolvence.justice.cz/kalkulator-splatek/ ).  Jestliže s Vámi ins.správce nekomunikuje, informujte o této situaci soud – o nekomunikaci i o odeslání poslední srážky na účet správce. Zároveň musíte začít od ledna 2024 sám hradit výživné, správce je již nyní nezasílá ( po ukončení splátkového kalendáře).

Dluhy po konkurzu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je to s dluhy po ukončení konkurzu. Vím, že mi zůstane, co jsem nezaplatil, ale jak je to s úroky z dlužné částky. Jestli se počítají zpětně za dobu, kdy probíhal konkurz a nebo jestli se začnou počítat až od ukončení konkurzu. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

úroky si věřitelé mohou dopočítat zpětně a to ode dne prohlášení úpadku.

Strhávání splátek v insolvenci

Dobrý den, měla bych jeden dotaz. Jsem momentálně v insolvenčním řízení. Jsem doma na rodičovské dovolené a známá mi posílá dar v určité výši. Pokud bych nastoupila do práce, kde budu mít aktivní příjem, bude se mi z platu strhávat určitá částka na insolvenci + ještě ta výše daru? Pro příklad: dar mám momentálně ve výši 6tis. Pokud bych chodila do práce s platem např. 23tis, strhla by se mi povinná částka k zaplacení + navíc k tomu ještě těch 6tis? Může dárce díky tomu pozměnit třeba výši daru? Vím že to díky smlouvě nemůže vůbec zrušit, ale může částku snížit? Děkuji za odpověď

Odpověď

Insolvence a exekuce

Jsem čtvrtým rokem v insolvenci nahlédl jsem do rejstříku exekucí, jsou na mne vedeny jako aktivní a připisují se tam úroky z prodlení má to nějaký vliv na insolvenci?

Odpověď

Založení OSVČ v insolvenci

Dobrý den, mám dotaz. Od minulého roku od ledna mam insolvenci. Zaměstnání jsem měl více než 8 let, ale v srpnu jsem o něj bohužel přišel – do srpna byly srážky na insolvenci ve výši 16-20 tisíc Kč.

Od září jsem na úřadu práce, odkud mám přídavky a z čeho se platí také insolvence, teď v únoru dostanu poslední.

Problém je, ze mam i neschopenku. Od srpna jsem se snažil zaměstnání shánět, byl jsem na X pohovorech, vše jsem přeposílal ins. správci, ale bohužel nic.

V prosinci se mi stal vážný úraz, kdy vlastně ani nemohu pracovat a nikam docházet. Mam neschopenku a ještě minimálně do května budu bez možnosti práce.
Nebude tedy z čeho splácet.

Mam dotaz jestli je možné v insolvenci založit OSVČ na hlavní činnost a jak postupovat, jestli to třeba správce nebo soud nemůže zrušit?

Jsem v IT oboru a na internetu je spousta poptávek a mé služby bych tak mohl nabízet on-line, měsíčně by určitě byla částka 20 tisíc a více – počítám s tím ze budu platit sociální, zdravotní…

Jak myslíte, ze se na toto bude koukat správce, lze to?

Chci mít jakýkoliv příjem ať mohu dále platit bez nutnosti insolvenci nějak zastavovat, což mi bylo nabídnuto.

Děkuji za rady.

Odpověď

Dobrý den,

dlužník může v průběhu oddlužení začít pracovat jako OSVČ. Takovou skutečnost je dlužník povinen oznámit insolvenčnímu správci a soudu. Soud musí dlužník zároveň požádat o rozhodnutí, jakou splátku/částku má odevzdávat (tzv. zálohová splátka). Na začátku kalendářního roku pak dlužník musí předložit insolvenčnímu správci doklady o příjmech a (provozních) výdajích za uplynulý rok. Insolvenční správce pak vypočte tzv. referenční (skutečnou) splátku a provede zúčtování splátek. Zjistí-li nedoplatek na splátkách, musí jej dlužník doplatit. Zjistí-li přeplatek, tento se nevrací, ale dlužník může požádat soud o snížení zálohové splátky.

Opakovaná Insolvence

Dobrý den, cca před rokem mi úspěšně skončilo insolvenční řízení. Ihned jsem se bezhlavě pustila do podnikání, které nebylo výdělečné tak jsem živnost ukončila. Zůstalo mi pár nezaplacených pohledávek a moje otázka zní mohu požádat o insolvenci opakovaně? Všechny úspory stranou šly právě do podnikání a nejsem schopná závazky hradit najednou. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

nový insolvenční návrh spojený s návrhem na povolení oddlužení (dále jen “insolvenční návrh”) může dlužník podat nejdříve po uplynutí 10 let od právní moci usnesení, jímž byl (v minulosti) osvobozen od placení zbylých pohledávek. Existují dvě výjimky, kdy lze insolvenční návrh podat dříve, a to v případě, že se dlužník zadlužil z ospravedlnitelných důvodů (např. si půjčil peníze na životně důležitou operaci sebe či blízké osoby nebo na nezbytnou opravu/rekonstrukci bytu/domu), nebo v případě, kdy je částka, kterou má věřiteli vrátit, v hrubém nepoměru s částkou, kterou si půjčil. V obou případech by to byl jedině insolvenční soud, který by posuzoval, zda se jedná o zákonnou výjimku. Máte-li za to, že splňujete zákonnou výjimku, můžete podat nový insolvenční návrh, a soud rozhodne, zda Vám oddlužení povolí či insolvenční návrh zamítne.

Podřízená pohledávka

Dobrý den,
chci se zeptat jménem své maminky, která je v insolvenci. Na podzim se vydražila nemovitost, kterou mamka musela prodat v insolvenci. I když toto není důvod proč píši. Důvodem je, že když sepisovala insolvenci, kde se přihlásili všichni. Jsou tam dvě pohledávky nějaký úvěr z roku 2001 uzavřený na 13605 Kč a na začátku insolvence byla vyčíslena na částku 48 208,- a nyní, když se nemovitost prodala, insolvenční správce tuto pohledávku navýšil na částku 174 022,- a odůvodněním, že se jedná o podřízenou pohledávku dle §172 odst. 2 věta druhá.
Jen se chci zeptat, přijde mi to až neúměrný, že z nějakých 13 000,- by se mělo zaplatit 174 000.

Je toto vůbec ze zákona nějak možné? Nebo se dá vůči tomuto nějak odvolat?

Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

za podřízenou pohledávku se považují úroky, úroky z prodlení a poplatek z prodlení a také smluvní pokuta, není-li taková smluvní pokuta dluhem z podnikání, a to v rozsahu, ve kterém tyto sankce (ve svém součtu) přesahují původní jistinu pohledávky (tj. částka poskytnutá věřitelem). Byla-li např. původní jistina 50 000 Kč a součet sankcí ke dni sepsání přihlášky činil např. 120 000 Kč, činí celková pohledávka 170 000 Kč, z toho se však částka 70 000 Kč považuje za podřízenou pohledávku a částka 100 000 Kč (50 000 Kč + 50 000 Kč) za nepodřízenou. Podřízená pohledávka neznamená, že na ni věřitel nemá nárok, pouze se taková pohledávka uspokojuje až po uspokojení nepodřízených pohledávek. Často však během insolvenčního řízení nedojde ani k uspokojení 100% nepodřízených pohledávek, takže se mnohdy na podřízené pohledávky vůbec nedostane (na podřízené pohledávky se vztahuje osvobození od placení zbylých pohledávek).

Popírat pohledávku věřitele co do její výše, pravosti či pořadí bylo možné nejpozději na přezkumném jednání. Pokud dlužník nepopřel pohledávku věřitele nejpozději na přezkumném jednání, byla pohledávka zjištěna ve stavu, v jakém byla přihlášena, a nelze ji již popírat.

 

Poslední splátka

Dobrý den, měl bych na vás 2 otázky, ta první je, v říjnu 2019 už mi přišla stržená výplata (tedy za měsíc září) tak se chci zeptat, tento rok bude kdy poslední splátka? A ta druhá otázka, od nového roku máme paušální stravenky 110 Kč na den, takže když budu mít 40.000 čistého tak bych měl dostat 24.700 čistého + 2.200 k tomu jako za stravenky? Mám ženu, bez dětí. Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

jestliže byla první insolvenční splátka/srážka provedena v říjnu 2019, bude poslední splátka/srážka provedena v září 2024. Poté podá insolvenční správce soudu zprávu o splnění oddlužení a soud vydá usnesení, jímž vezme na vědomí splnění oddlužení, zprostí insolvenčního správce jeho funkce a osvobodí Vás od placení zbylých pohledávek.

Insolvenční srážky se provádějí z čisté mzdy. Ostatní složky mzdy, které nevstupují do čisté mzdy, insolvenci nepodléhají.

Penzijní spoření v insolvenci

Dobrý den, zaměstnavatel začal přispívat od nového roku na penzijní spoření. Mohu si ho v insolvenci založit nebo mi budou peníze tam poslané zabaveny? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

s nezabavitelnou částkou může dlužník nakládat libovolně, takže si může založit i penzijní připojištění (spoření). Platby od dlužníka na účet penzijního připojištění ani příspěvky od zaměstnavatele na penzijní připojištění insolvenci nepodléhají.

Sleva na manželku

Dobrý den, chci se zeptat jestli sleva na manželku podléhá insolvenci nebo mě ji musí zaměstnavatel vyplatit? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

máte-li na mysli přeplatek na dani z příjmů vzniklý z důvodu slevy na manželku, pak tento přeplatek podléhá insolvenci (dlužník ho musí vydat insolvenčnímu správci).

Rodičovský příspěvek

Dobrý den, jsem již druhý rok v insolvenci mám menšího syna na kterého jsem pobírala rodičovský příspěvek, teď se mi narodil druhý, tak jsem požádala o doplacení rodičáku na prvního syna..
Ty peníze co mi mají přijít mi sebere celé insolvence?

Odpověď

Dobrý den,

ano, mělo by se jednat o mimořádný příjem, který odevzdáte v plné výši insolvenčnímu správci, který je přerozdělí mezi Vaše věřitele.

Darovací smlouva před insolvencí

Dobrý den přeji, pokud někdo převede nemovitost darovací smlouvou na některého rodinného příslušníka a pak vstoupí do insolvenčního řízení, může insolvenční správce zneplatnit darovací smlouvu a nemovitost vymáhat? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

ano, v tomto případě je podána žaloba na neplatnost právních úkonů a po rozhodnutí soudu je zápis na katastru nemovitostí vrácen do původního stavu.