Online poradna

Otázky, na které nenaleznete odpovědi ve Slovníčku základních pojmů, nebo v již zodpovězených dotazech, pokládejte prostřednictvím formuláře níže.

Poradna při finanční tísni

Partnery naší poradny jsou odborníci z neziskové, obecně prospěšné společnosti Poradna při finanční tísni, kteří se pohybují v oblasti insolvence již 10 let. Vedle poradenské činnosti pro občany ve finanční tísni, v hrozící či existující platební neschopnosti, nebo exekuci, pomáhají bezplatně zpracovat samotný návrh na oddlužení (insolvenční návrh).

Položit dotaz

Zodpovězené dotazy

Vyplata – Lukas

Dobry den chci se zeptat,jsem v insolvenci a zmenil jsem praci a odpracoval za mesic 14 dni(protoze jsem zacal pracovat v pulce mesice),a muj cisty vydelek podle propoctu je 9442 kc,kolik mi prosim zustane penez?(manzelku a deti nemam),dekuji za odpoved

Odpověď

Dobrý den pane Lukáši,

z Vámi uváděného příjmu bude srážka 1 688,– Kč, zůstane Vám 7 754,– Kč. Výši srážek si můžete ověřit  na insolvenční kalkulačce, naleznete na této adrese: https://insolvence.justice.cz/kalkulator-splatek/

Insolvence – poddlužníci – Tomáš

Dobrý den, může insolvenční soud / správce obecně ukládat povinnosti dlužníkům dlužníka (poddlužníkům) – např. povinnost nevyplácet určitou pohledávku dlužníku, ale poslat ji insolvenčnímu správci? Nebo je toto možné jen v zákonem stanovených případech a v zákonem stnoveném rozsahu – např. vůči plátci mzdy jen v rozsahu částky, která je postižitelná srážkami ze mzdy v exekuci, jinak ne? Děkuji!

Odpověď

Dobrý den pane Tomáši,

insolvenční soud/správce může poddlužníkum dlužníka ukládat povinnost plnit k rukám správce nikoliv dlužníkovi. Vždy jsou ve svých rozhodnutích vázání zákonem, požadovat plnění nad rámec zákona nemohou. A to ať se jedná o příjmy dlužníka – postižení pouze zákonem stanovených příjmů,v zákonném rozsahu a ponechání nezabavitelné částky z příjmů dlužníka  – či přikázání pohedávky, kdy nelze postihnout pohledávky nepodléhající výkonu rozhodnutí. Pokud se domníváte, že insolvenční správce požaduje plnění ve větším než zákonném rozsahu, doporučuji obrátit se na insolveční soud. Pokud nesouhlasíte s rozhodnutím insolvečního soudu, podejte opravný prostředek.

Předkupní právo – zděděná nemovitost – Hanka

Dobrý den, prosím o radu: manželovo sestra byla v insolvenci, cca v polovině splácení jim zemřel otec, zdědili po něm každý polovinu nemovitosti. Její polovina byla v rámci řízení nabídnuta k prodeji. Manžel nabídku dal, ale zřejmě nižší, než jakou měl správce představu, nereagoval na ní. Zájem o její podíl na nemovitosti má její dcera, která požádala soud o výjimku – prodej mezi osobami blízkými § 295 IZ, zájem má i můj manžel.
Má jako spoluvlastník předkupní právo? Vím, že od 1.7.2020 je změna. Event. jak postupovat? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

k důvodům, proč  insolvenční správce na nabídku Vašeho manžela k odkoupení podílu na nemovitosti nereagoval, se vyjádřit nemohu. Neznám konkrétní situaci. Nicméně Váš manžel jako bratr dlužnice je osoba dlužnici blízká a tudíž  se na něj také vztahuje zákaz nabývání majetku z majetkové podstaty dlužníka, pokud neměl/nemá soudem povolenou výjimku. Vzhledem k tomu, že Váš manžel spoluvlastnický podíl zdědil, podle Vámi zmiňované novely občanského zákoníku, která bude účinná od 01.07.2020, má manžel předkupní právo  po dobu šesti měsíců ode dne vzniku spoluvlastnictví. Toto předkupní právo neplatí, pokud spoluvlastník podíl převádí jinému spoluvlastníku nebo svému manželu, sourozenci nebo příbuznému v řadě přímé, což je dcera dlužnice. Takže vidíte, že po 01.07.2020 bude předkupní právo manžela velmi omezené. Považuji ještě za důležité zmínit přechodná ustanovení novely, podle kterých dospěla-li povinnost prodávajícího nabídnout věc předkupníkovi ke koupi přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, trvá předkupní právo předkupníka i po dni nabytí účinnosti tohoto zákona. Pokud má Váš manžel o odkoupení spoluvlastnického podílu zájem, musí požádat soud o výjimku ze zákazu nabývaání majetku z majetkové podstaty. Zda mu bude svědčit předkupní právo bude záležet na době, která uplynula od nabytí spoluvlastnického podílu  a stavu prodeje nemovitosti.

 

 

Výpověď dohodou – Eliška

Dobrý den, ještě k té výpovědi dohodou ze zdravotních důvodů, musím dokládat správci nějaké dokumenty od doktora? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

pokud v průběhu oddlužení ukončujete pracovní poměr dohodou  a nenastupujete návazně do nového zaměstnání, doporučuji insolvečnímu správci důvod ukončení stávajícího pracovního poměru prokázat. Předejdete tím případným doměnkám o úmyslném neplnění povinností po schválení oddlužení, mezi které výkon přiměřené výdělečné činnosti patří, a tím i riziku případného zrušení schváleného oddlužení.

blokovaný účet – Iva

Dobrý den,
měla bych poslední otázku. Životní minimum si na pobočce banky může vybrat jednou za měsíc??
Velice děkuji

Odpověď

Dobrý den,

částku do výše  čtyřnásobku životního minima si dlužník může ze zablokovaného účtu vyzvednout pouze 1x za trvání exekuce. Proto je důležité do budoucna zvolit jiný způsob výplaty mzdy.

 

Výmaz z registru – Veronika

Dobrý den, ráda bych se optala v lednu 2015 mi skončil 5lety splátkový kalendář, v 2/2015 jsem požádá o osvobození na soudu se nic nedělo, až v 9/2015 jsem se na stránkách justice dočetla o předání spisu jinému soudci, který vydal rosudek až 2/2016,tudyz o rok se mi to protáhlo vinou soudu. V 5/2020 jsem zjistila, že v registru pořád jsem, požádala jsem o smazání a dostala jsem odpověď, že to nastane až v 3/2021. Je možné abych vinou soudu byla o rok déle v registru?

Odpověď

Dobrý den paní Veroniko,

bez ohledu na to, kdy došlo ke skončení splátkového kalendáře, dochází k výmazu dlužníka z insolvenčního rejstříku po uplynutí 5 let ode dne, kdy nabylo právní moci rozhodnutí o skončení insolvečního řízení. Tato lhůta je stanovena v ust. § 425 odst. 1 insolvenčního zákona. Vyškrtnutí dlužníka provede soud bez návrhu, dlužník o něj žádat nemusí.

Hypotéka –

dobrý den mám prosím dotaz
chci převést moji hypotéku na svoji sestru ,ale jsem v insolvenčním řízení = (byl mi ustanoven insol. správce )
musím mít souhlas insolvenčního zprávce ? nebo ho informovat ?

(banka souhlasí – přihlásila hypotéku do insolvenčního řízení jako zajištěnou pohledávku nesplatnou = je řádně splácena )
zatížená nemovitost RD je v současnosti ve vlastnictví mé bývalé přítelkyně …………
děkuji velice

Jiří Bouška

tel: 604 777 314

Odpověď

Dobrý den pane Bouško,

pokud je hypotéka zajištěna zástavním právem k majetku jiné osoby, věřitel přihlásí svoji pohledávku do vašeho insolvečního řízení jako nezajištěnou. Jeho pohledávka bude uspokojována poměrně spolu s ostatními nezajištěnými věřiteli.  K převodu hypotéky na jinou osobu popř. k jinému způsobu vyvázání Vaší osoby z hypoteční smlouvy souhlas insolvenčního správce nepotřebujete. Pokud taková situace nastane, přestává být hypoteční věřitel Vaším věřitelem a jeho účast ve Vašem insolvenčním řízení by měla skončit.

Blokovany ucet – Iva

Dobry den,
Jeste k nasemu zamestnanci,ktery podal navrh na oddluzneni. Ucet ktery ma blokován zřejmě exekutory a mohl by si vybrat. Má si pozažádat nebo jakým zpusobem pokračovat dál? A kolik je životní minimum? Velice děkuji

Odpověď

Dobrý den,

o výběr si musí zaměstnanec požádat přímo v pobočce příslušné banky, které jeho účet vede. Od 01.04.2020je částka životního minima   3 860,– Kč, vybrat si tedy může až částku 15 440,– Kč. Samozřejmě pokud ji na účtu má. Další výplaty již nedoporučuji na účet směřovat. Jwe třeba zvolit jiný způsob – hotově, pošt. poukázkou, apod.

Insolvence a OSVČ – Andrea K.

Dobrý den, mohu se vás zeptat, ohledně podnikání v insolvenci? Přítel odešel z HPP jako zaměstnanec, ještě stále je zaměstnán, neukončil prac. poměr, stále je vedený na nemocenské, ovšem od 15.5. má jakousi dohodu s někým, kdo mu dodává kšefty, a je jako OSVČ. K otázce, jak se prosím vás vypočítává splátka do insolvence u OSVČ? Jde mi o to, že i já beru určite peníze, jako příspěvky na bydlení, přídavky na děti, mám rodičak, výživné na děti. Za byt platíme nemalé peníze, 12.tis. a desim se toho, že co vydělá, vše mu stáhnou, plus se tam platí kol 4800 sociální a zdravotní, a pokud on mi zadá svůj příjem, který čtvrtletně dokladam, i vše přijdu, nebude ani na byt. 🙁 mám strach, že s tím to jeho podnikáním to bude ještě horší. Říkal něco, že si započítá do nákladů a nikdo mu na nic nepřijde…. Jak to prosím vás je s těmi splátkami, náklady a tím vším?? Moc děkuji za odpověď, už jsem zoufalá, kamarádka říká, že nás žene do zahubí….jen dodávám, ať jste v obraze… :-/ Ono se říká, čím větší příjem, tím vyšší splátka do insolvence. A on tvrdí, že si tam vydělá 30-60.tis. plus má rentu z předchozího zaměstnání 7600,- tak když jsem zadala na netu do kalkulačky výpočet, byla splátka něco kol 20tis a on má ještě celkem vysoké výživné, 8400,- proto se toho opravdu desím, není to manžel, ale jen druh, ale i tak se počíta do okruhu spol posuzovaných osob. On tvrdí, že si zadá menší výdělek, aby mi to vyšlo, jenže když zadá menší výdělek, nevyjde mu insolvence, už tak to měl na hraně… Neobtěžoval se ani poradit se svým insol.spravcem, ten ještě nic netuší. Uvažuji, že ho nechám vypsat z nájemní smlouvy, i s okruhu spol.posuzovanych osob, protože jestli mu to stáhnou cele při tak vysokém příjmu, můžu si to rovnou hodit… 🙁 poradíte prosím jak se počítá v takovém případě splátka do insolvence? Děkuji

Odpověď

Dobrý den paní Andreo,

přechod ze zaměstnaneckého poměru na OSVČ nemusí být ani v oddlužení problém. I OSVČ v oddlužení můsí zůstat tzv. nezabavitelná částka. Zákon stanoví pravidla pro její výpočet. V případě přechodu dlužníka na OSVČ podává dlužník – tedy Váš přítel –  k soudu návrh na změnu splátkového kalendáře. Soud určí dlužníkovi  zálohou splátku. Vzhledem k tomu, že Váš přítel nemůže prozatím příjmy a výdaje z podnikání doložit, bude soud  při stanovení zálohové slátky vycházet z měsíční průměrné mzdy za první až čtvrté čtvrtlení předchozího kalendářního roku. To, kolik Vám bude zůstávat peněz, bude potom záležet na tom, jaké skutečné příjmy bude přítel mít. Při přechodu na OSVČ je také důležité vzít do úvahy, že přítel po dobu trvání oddlužení  bude muset vést účetnictví či daňovou evidenci, které bude insolvečnímu správci vždy po skončení zdaňovacího období předkládat. Podle skutečných příjmů a skutečných výdajů ( nikoliv paušálu používaného pro daňové účely ) potom správce vypočte  tzv. referenční splátku. V případě, že zálohová splátka byla nižší než referenční splátka, je dlužník povinen nedoplatek za předchozí odbobí uhradit.  Doporučuji, aby Váš přítel při rozhodování zvážil všechny aspekty spojené s přechodm na OSVČ v průběhu oddlužení.

Vypoved dohodou při insolvenci – Eliška Jamborová

Dobrý den, ukončila jsem pracovní poměr dohodou, kvůli zdravotnímu stanu již nemohu dělat 12ti hodinové směny a zaměstnavatel by na kratší úvazek nepřistoupil. Musím se teď přihlásit na úřad práce, chci se zeptat zda to nebude problém kvůli mé insolvenci? Již mám domluvených několik pohovoru takže na úřadu práce dlouho nezůstanu.

Odpověď

Dobrý den,

pokud došlo k ukončení pracovního poměru ze zdravotních důvodů, nebude to mít na Vaše oddlužení vliv. Samozřejmě se na úřadu práce zaevidujte. V případě vyplácení podpory v nezaměstnanosti Vám srážky pro oddlužení budou prováděné v závislosti na výši podpory.  Stejná situace potom bude ve Vašem novém zaměstnání, které by mělo odpovídat Vašemu vzdělání, schopnostem, dovednostem a zdravotnímu stavu.

Insolvence – daňový bonus – David

Dobrý den. Insolvenční správce si vyžádal srážet i daňové bonusy. Zaměstnavatel podle těchto pokynů postupuje a nadále je sráží ze mzdy. Mám právo domáhat se vyplacení příslušné částky přímo na zaměstnavateli, nebo se musím obráti přímo na insolvenční orgány?

Odpověď

Dobrý den,

s účinností od 24.04.2020, kdy byla pohledávka na daňový bonus zařazena mezi pohledávky nepodléhající výkonu rozhodnutí, by zaměstnavatel neměl srážku daňového bonusu provádět. Jestliže  zaměstnavatel i po tomto datu srážku provedl, doporučuji s ním situaci probrat.  Odeslanou srážku si vyžádejte na insolvečním správci, kterému musíte doložit,že se jedná o daňový bonus a o jakou konkrétní částku se jedná. V případě kolize mezi zaměstnavatelem a insolvečním správce se obraťte s podnětem přimo na příslušný insolvenční soud.

Návrh na insolvenci – Iva

Dobrý den,
do datových schránek nám přišlo na našeho zaměstnance, zahájení insolvenčního řízení od exekutora, kterýmu byla poslána srážka. Po kontrole, srážka byla zpět připsána na účet zaměstnavatele. Dnes volal zaměstnanec, že nemůže vybrat svoji výplatu z účtu, účet je blokovaný, zadržený. (nevíme kým) Je možné, aby drželi peníze na účtě, dokud insolvence nenabyde právní moci?
Popřípadě jaký je postup ze strany zaměstnavatele? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

vrácení platby od exekutora je správné. Vy budete sraženou částku tak, jako všechny srážky , které následně provedete, deponovat až do doby  schválení oddlužení. Po schválení oddlužení je poukážete insolvečnímu správci. Nepředpokládám, že by běžný účet Vašeho zaměstnance byl blokovaný z důvodu zahájení insolvečního řízení. Není pro to zákonný důvod. Je možné že účet je blokovaný z důvodu exekuce. V takovém případě má dlužník možnost vybrat si z účtu částku do výše čtyřnásobku životního minima. Výběr může uslutečnit pouze jednou, proto doporučuji, aby si dlužník zněnil dispozice pro vyplácení nezabavitelné částky.

Jak je to po skončení s insolvenci s výživném? …. – Veronika

Dobrý den, ráda bych se zeptala přítel má v insolvenci výživné (které mu bylo strháváno již před zahájením insolvence ze mzdy) tenhle rok mu bude končit a zajímá mě zda výživné poté bude muset každý měsíc hradit sám nebo se mu to opět bude strhávat s platu jako před insolvenci? A druhá otázka pět let vyprší momentálně v tomto roce v červnu je možné nějak zjistit zda opravdu mu skončí v červnu nebo mu bude termín prodloužen vzhledem k tomu že momentálně firma ve které dělá je na 60% platu tudíš předpokládáme nižší výplatu a zároveň nižší splátku na insolvenci? Předem děkuji

Odpověď

Dobrý den, paní Veroniko,

exekuce pro výživné, která probíhala před zahájením insolvenčního řízení, bude pokračovat i po skončení oddlužení, resp. i poté, co soud osvobodí dlužníka od placení zbylých závazků.

Doba, po kterou se plní splátkový kalendář (tj. 60 měsíců), se v žádném případě prodlužovat nebude (platí pro řízení, ve kterých bylo usnesení o úpadku zveřejněno v insolvenčním rejstříku do 31.5.2019 včetně). Po uplynutí 60. měsíce podá insolvenční správce soudu tzv. zprávu o splnění odddlužení (bude zveřejněna i v insolvenčním rejstříku), ve které soudu sdělí, v jakém rozsahu splatil dlužník pohledávky věřitelů. V případě, že by dlužník nesplatil ani 30% nezajištěných pohledávek, a pokud by takového (minimálního) uspokojení nedosáhl v důsledku pandemie koronaviru (např. proto, že nemohl chodit do zaměstnání a pobíral náhradu mzdy ve výši 60%), tak by jej soud přesto osvobodil od placení zbylých pohledávek (kromě výživného). Má-li Váš přítel k dnešnímu dni splaceno alespoň 30% nezajištěných pohledávek, pak nemusí dělat nic a soud jej po obdržení zprávy o splnění oddlužení osvobodí od placení zbylých pohledávek, resp. vydá usnesení, kterým Vašeho přítele osvobodí od placení zbylých pohledávek. V případě, že Váš přítel nemá k dnešnímu dni splaceno ani 30% nezajištěných pohledávek, a pokud by alespoň v tomto rozsahu uspokojil pohledávky, kdyby měl během pandemie koronaviru plnou mzdu, pak je třeba, aby soudu napsal, že nemohl splatit alespoň 30% nezajištěných pohledávek, protože mu během pandemie koronaviru výrazně poklesl příjem. Zároveň by měl soud požádat, aby jej osvobodil od placení zbylých pohledávek, i když nesplatil ani 30% nezajištěných závazků. K žádosti je třeba přiložit důkazy o poklesu mzdy.

 

Automobil – Martin

Dobrý den, dle rozhodnutí soudu prodejem mého automobilu by nedošlo k “uspokojení” věřitelů a automobil nemusím dávat k zpeněžení , chci se zeptat zda můžu automobil osobně přepsat na někoho jiného z rodiny zadarmo a nebo zda můžu prodat automobil a peníze si ponechat když bych měl vlastně oznámit jakýkoliv finanční obnos,který nějak získám. Odhadovaná cena je 30-40 000kč…Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den, pane Martine,

pokud došlo v rámci insolvenčního řízení k oficiálnímu vyškrtnutí vozidla ze seznamu/soupisu majetku (platí pro řízení, ve kterých bylo usnesení o úpadku zveřejněno v insolvenčním rejstříku do 31.5.2019 včetně), nebo pokud soud v usnesení o schválení oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty (platí pro řízení, ve kterých bylo usnesení o úpadku zveřejněno v insolvenčním rejstříku od 1.6.2019) neuvedl toto vozidlo jako majetek určený ke zpeněžení (prodeji), máte plné dispoziční oprávnění k tomuto majetku (vozidlu) a můžete s ním libovolně naložit. Můžete jej používat, můžete jej darovat, můžete jej prodat. Prostředky z prodeje tohoto vozidla si můžete ponechat (nejedná se o tzv. mimořádný příjem).

Neoprávněně stržená částka. – Martin

Dobrý den,dne 3.4.2020 jsem uhradil 100%insolvence.Dne 6.4.2020 poslal insolvenční správce zaměstnavateli výzvu k ukončení srážek z příjmů.Dne 14.4.2020 mi byl přesto insolvenčním správcem stržen přebytek daní 7000,-Dále mi už příjmy strhávány nebyly.Oddlužení ještě nebylo schváleno soudem.Mám právo na okamžité vyplácení neoprávněně stržené částky? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, pane Martine,

pokud vznikl přeplatek na splátkách, tak by Vám jej měl insolvenční správce (IS) neprodleně vrátit, i když formálně nebylo oddlužení ještě ukončeno, resp. i když Vás soud ještě neosvobodil od placení zbylých pohledávek (tj. úroků přirostlých v průběhu oddlužení a pohledávek, které si věřitelé nepřihlásili do insolvenčního řízení, jsou-li takové). Doporučuji Vám, abyste kontaktoval Vašeho IS a požádal jej o vrácení přeplatku.

Konsolidace – Jaroslav Kubálek

Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli do insolvence mohu zahrnout i konsolidační úvěr který jsem si před několika lety vzal a ještě není splacený ?

Odpověď

Dobrý den, pane Kubálku,

do insolvenčního řízení si mohou své pohledávky přihlásit všichni věřitelé, i ti, jejichž pohledávka se nestala splatnou v celém rozsahu. V praxi to probíhá tak, že věřitel tzv. zesplatní úvěr, resp. jej ukončí a vyčíslí jeho zůstatek, jakmile se dozví, že jeho dlužník zahájil insolvenční řízení, a tento zůstatek úvěru si přihlásí do insolvenčního řízení jako svoji pohledávku.

Insolvence – Hynek

Chci zažádat o insolvenci, vlastním 1/4domku a mám byt s hypotékou. Jaký by byl postup, přišel bych o to?

Odpověď

Dobrý den, pane Hynku,

v dnešní době dochází při každém oddlužení ke zpeněžení (prodeji) hodnotnějšího majetku dlužníka. Nezajištěný majetek (1/4 domku) by se insolvenční správce pokusil určitě prodat a výtěžek by po odpočtu nákladů na zpeněžení rozdělil mezi nezajištěné věřitele. Zajištěný majetek (byt na hypotéku) by insolvenční správce prodával jen v případě, že by k prodeji dal pokyn zajištěný věřitel, nebo pokud by hodnota bytu převyšovala zůstatek hypotéky. Výtěžek by po odpočtu nákladů na zpeněžení primárně připadl zajištěnému věřiteli a případný přeplatek by se rozdělil mezi nezajištěné věřitele. Pokud hodnota bytu nepřevyšuje zůstatek hypotéky a zajištěný věřitel by nedal pokyn k jeho prodeji (takový pokyn věřitel nedá jen v případě, že dlužník dostatečně zajistí řádné splácení hypotéky), pak by Vám ten byt zůstal. Doporučuji celou situaci předem konzultovat se zajištěným věřitelem, resp. zjistit, za jakých podmínek by nedal pokyn k prodeji bytu.

Insolvence a nové zaměstnání – Zuzana

Dobrý den,
nyní to bude rok, co mi bylo schváleno oddlužení formou splátek (před změnou zákona). Jsem zatím na rodičovské dovolené, ale po prázdninách chci začít hledat zaměstnání, kam potřebuji nastoupit nejpozději po novém roce. V ČR jsem se naposledy ucházela o zaměstnání před patnácti lety, takže si nevím moc rady a je to pro mě značně stresující.
Jsem z malého města, pravděpodobné zaměstnání tak představuje některá z menších místních prodejen. Bojím se však odmítnutí z důvodu insolvence.
Kdy a jak musím tuto skutečnost zaměstnavateli oznámit? Můžete mi poradit, jak správně jednat, abych zaměstnavatele hned neodradila?
V případě, že můj budoucí příjem nebude dosahovat nezabavitelného minima, musím také zaměstnavatele informovat? Vyplývají z toho pro něj i tak nějaké povinnosti?
A jak je to v případě práce na DPČ, nebo brigády?
Pokud se mi zaměstnání hned nalézt nepodaří, mám povinnost hlásit se na pracovním úřadě? Můj příjem je zatím zajištěn formou smlouvy o důchodu. Budu značně limitována provozní dobou mateřské školky, takže i přes veškerou snahu se to může stát.
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, paní Zuzano,

o tom, že jste v procesu oddlužení podle insolvenčního zákona, byste měla Vašeho zaměstnavatele informovat hned při osobním pohovoru (pravděpodobně se Vás zeptá, zde máte exekuce nebo insolvenci/oddlužení). Bude-li zaměstnavatel potřebovat nového zaměstnance, nebude mu vadit, že jste v procesu oddlužení. Zatajovat tuto skutečnost nemá smysl, protože se o tom zaměstnavatel stejně dozví.

Zaměstnavatel Vám bude provádět zákonné insolvenční srážky, bude-li Váš příjem dosahovat výše, ze které lze srážky provádět. Srážky se provádějí i z příjmu z dohody o pracovní činnosti a dohody o provedení práce (brigády).

Povinnost hlásit se na úřadu práce nemáte, ale nenahlásíte-li se na pracovním úřadě, budete si muset sama platit zdravotní a sociální pojištění. Pokud se nahlásíte na úřad práce, zdravotní a sociální pojištění za Vás bude hradit stát.

Zpětná podpora v nezaměstnanosti – Jakub

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat – do listopadu 2019 jsem pracoval ve Švýcarsku a měl jsem nastavené měsíční splátky na maximum (abych během 5 let splatil 100%) avšak v listopadu firma zkrachovala a tak jsem se vrátil do ČR a přihlásil se na úřad práce. Nárok na podporu v nezaměstnanosti jsem měl, ale čekalo se na papíry že Švýcarska a teprve teď (květen) mi byla zpětně zaslána podpora. Během té doby, kdy jsem neměl žádný příjem ani podporu, jsem pouze zasílal alimenty a odměnu insolvencimu správci. Moje otázka zní – musím doplatit během období listopad – březen plnou výši měsíční splátky? Podpora v nezaměstnanosti byla stanovena na 18111 Kč, splátka insolvence 14100 Kč (vč. 3000kc alimenty a 1089kc odměna insolvencimu správci). Během tohoto období jsem se musel spolehnout na pomoc rodiny a tu pomoc musím samozřejmě vrátit. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, pane Jakube,

pokud Vaše příjmy citelně poklesly, doporučoval bych Vám, abyste požádal soud o změnu výše splátek. V žádosti stručně a věcně popište (a doložte) soudu změnu, ke které u Vás došlo (ukončení práce ve Švýcarsku, vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání, přiznání podpory v nezaměstnanosti), a požádejte soud, aby změnil výši splátky tak, že tato bude stanovena dle § 398 odst. 3 insolvenčního zákona (jedná se o klasické srážky), a to s účinností od prosince 2019. Pokud soud této žádosti vyhoví, budete muset za období od 12/2019 doplatit jen “klasické” srážky, které se odvíjejí od skutečného příjmu v daném měsíci, a z příjmu (podpory v nezaměstnanosti) ve výši 18 111 Kč činí srážka 7 788 Kč (od 4/2020 jen 7 468 Kč), jste-li svobodný či rozvedený a nemáte-li v péči žádné dítě.

daňový bonus a řešení – Irena

Dobrý den, prosím o sdělení, zda vyplacený daňový bonus na nezl. dítě v rámci podaného Přiznání k dani z příjmů FO z r. 2019 ve výši 15.204 Kč, vyměřeno dne 7.5.2020 je příjmem nepodléhající vrácení do majetkové podstaty v rámci oddlužení? Zda zákon č. 191/2020 Sb. (účinnost 24.4.2020) se vztahuje na všechna řízení, nejen exekuční, výkon rozhodnutí i insolvenční. Děkuji.

Reaguji na tento dotaz, protože mám úplně stejný problém. Odpovědi rozumím, jen jsem se chtěla zeptat na řešení. Musím požádat insolvenčního soudce, aby mě sdělil, že vyplacený daňový bonus nemusím posílat insolvenčnímu správci a nebo o tom že si daňový bonus mám ponechat rozhodne insolvenční správce na základě novelizace zákona. Veškeré podklady jsem insolvenčnímu správci zaslala. Děkuji Irena

Odpověď

Dobrý den, paní Ireno,

pokud byl daňový bonus, na který Vám vznikl nárok dne 7.5.2020, vyplacen Vám, nemusíte dělat vůbec nic, protože ze zákona účinného od 24.4.2020 není dlužník povinen vydat insolvenčnímu správci (IS) daňový bonus, na který mu vznikl nárok od 24.4.2020. Jestliže byl tento daňový bonus vyplacen na účet IS, požádejte IS o jeho vrácení z důvodu, že se jedná o příjem, který nejste povinna ze zákona vydat.