Online poradna

Otázky, na které nenaleznete odpovědi ve Slovníčku základních pojmů, nebo v již zodpovězených dotazech, pokládejte prostřednictvím formuláře níže.

UPOZORNĚNÍ: Do textu dotazu prosím neuvádějte žádné osobní údaje typu: jméno, příjmení, adresu, telefon. Dotazy zveřejňujeme níže.

Poradna při finanční tísni

Partnery naší poradny jsou odborníci z neziskové, obecně prospěšné společnosti Poradna při finanční tísni, kteří se pohybují v oblasti insolvence již 10 let. Vedle poradenské činnosti pro občany ve finanční tísni, v hrozící či existující platební neschopnosti, nebo exekuci, pomáhají bezplatně zpracovat samotný návrh na oddlužení (insolvenční návrh).

Položit dotaz

Zodpovězené dotazy

Oddluzeni

Dobry den, mam dotaz. Bydlim v zahranici, ale rad bych konecne byl bez dluhu a rad bych vyuzil oddluzeni, jenze musim zadat v zemi kde bydlim. Vite jak se veritele z CR dozvi ze jsem podal navrh na oddluzeni a jak se pote postupuje?

Odpověď

Dobrý den,

návrhu na povolení oddlužení dlužník uvádí zahraniční věřitele se sídlem nebo bydlištěm v některých z členských států evropské unie. Tyto věřitele potom soud o zahájení insolvenčního řízení a vydání rozhodnutí o úpadku vyrozumí. Lhůta pro podání přihlášky běží zahraničnímu věřiteli ode dne, kdy mu vyrozumění soudu bylo doručeno . Takže i když budete návrh podávat v zahraničí, uvedete v něm věřitele, které máte i v české republice, soud tyto věřitele o Vašem insolvenčním řízení vyrozumí a oni mohou své pohledávky ve vašem řízení uplatnit.

Insolvence a exekuci

Dobry den, v polovině září jsme podávali insolvenci. Dnes dne 16.10.2020 nám byl určen insolvenční správce. Status naší insolvence je před rozhodnutím o úpadku. Rádi bychom věděli kdy bude rozhodnuto o úpadku.
Dnes 16.10.2020 nám byl také zablokován nás společný účet. Insolvenci jsem podávali s tím vědomím, že nejsme schopni dluhy splácet, tudíž blokování mezd a účtu je pro nás ničivé.. Mzdy a účty nám začali blokovat až po podání insolvence budou nám takto blokovat příjmy až do konce insolvence tj. 5nasledujicich let? Nyní jsme v situaci, kdy musíme vyřešit zaslání financí na nějaký jiný účet, protože zaplacení celé exekuce je devastujici. Popřípadě, zda bude exekuce z účtu zrušena po vydání rozdohnuti o úpadku. Dekuji

Odpověď

Dobrý den,

Dobrý den,

mezi účinky zahájení insolvenčního řízení patří i to, že exekuci lze nařídit, ale nelze provést. Provedením exekuce se však rozumí až odepsání prostředků z účtu u banky, popř. poukázání provedených srážek ze mzdy příslušnému exekutorskému úřadu. samotné zablokování běžného účtu či provedení srážky a její deponování na účtu plátce příjmu nejsou provedením exekuce a proto mohou být učiněny i po zahájení insolvenčního řízení. Dispoziční právo k majetku  získává dlužník až v okamžiku schválení oddlužení.  Za Vámi popsané situaci mohu do doby schválení oddlužení pouze doporučit možnost vyzvednout si 1x ze zablokovaného účtu částku do výše čtyřnásobku životního minima ( samozřejmě pouze do výše zůstatku finančních prostředků na účtu) a dohodnout si s plátcem příjmu jiný způsob výplaty mzdy.

 

dotaz

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat zdali nevíte z nějaké zkušenosti jak dlouho trvá schválení oddlužení, když nyní je to půl roku od vydání usnesení a uvedeno do stavu “povoleno oddlužení” konec přihlášek pohledávek je také skončený a přezkumné jednání je také delší dobu proběhlé.

Beru na vědomí situaci která nyní v ČR panuje.

Děkuji za jakoukoliv odpověď

Přeji hezký den

Odpověď

Dobrý den,

k vašemu dotazu musím konstatovat, že insolvenční zákon nestanoví soudu lhůtu pro vydání rozhodnutí o schválení/neschválení oddlužení. Při zohlednění všech lhůt, které insolvenční zákon stanoví ( např. 60 dní na přihlášení pohledávek věřiteli, 30 dní na uskutečnění přezkumného jednání, po kterém následuje zpracování zprávy pro oddlužení, na základě které teprve soud rozhoduje), znamená vydání rozhodnutí o schválení oddlužené ve lhůtě půl roku od povolení oddlužení ideální stav. Pokud by soud nerozhodl o schválení oddlužení do dvou měsíců od uveřejnění zprávy pro přezkumu, doporučuji dotázat se v kanceláři příslušného insolvenčního soudu na předpokládaný časový rámec, pro vydání tohoto rozhodnutí.

Půjčky pro přítele

Dobrý den chtěla bych se informovat ohledně půjčky . Mám přítele již 6 let přítel je rozvedený a má z bývalého manželství syna na kterého platí výživné 4800kc a z bývalého manzelstvi mu zůstalo strašně moc dluhů bohužel … Jako jeho přítelkyně jsem mu v finanční tísni samozřejmě pomohla a vzala si úvěry pro přítele které mám ovšem ošetřené smlouvou ze jsem úvěry vzala pro něj .. nyní přítel uvažuje o insolvenci jelikož platí dluhy ex manželství plus uv ty které jsem pro něj vzala .. otázka zní pokud půjde do insolvence jak mám postupovat aby mi peníze byli vráceny a nezůstaly mě ?? Moc děkuji za info již jsem zoufalá

Odpověď

Dobrý den,

 

pokud Váš partner půjde do insolvence, je nutné, abyste se do jeho řízení přihlásila jako věřitel. Pouze v takovém případě budete v průběhu jeho insolvence dostávat částečné úhrady. Výše  splátek pro každého věřitele je potom závislá na  poměru jeho pohledávky vůči součtu všech dlužníkových zjištěných závazků. V tomto poměru se potom dělí splátka dlužníka mezi jednotlivé věřitele. Zaplacení  100% zjištěných pohledávek v insolvenčním řízení je zcela výjimečné. Z toho důvodu nelze předpokládat, že byste v průběhu partnerovy insolvence získala zpět  finanční prostředky v takové výši, v jaké jste si je půjčila. Insolvence vašeho partnera nemá vliv na existenci Vašich závazků vůči Vašim věřitelům. Vaše povinnost uhradit závazky dle uzavřených smluv i nadále trvá.

 

 

Doplaceni přednostní pohledávky,na řadě nepřesnostmi již v insolvenci

Dobrý den,již jsem se na Vás obracela s dotazy.jeste by mne zajímal jeden. Jestliže mám na sebe uvaleny 2 exekuce.Jednu přednostní,druhou nepřednostni. U přednostní mi zbyva doplatit 1000,- Kč. Ale již jsem už v insolvenčním řízení.jaka tedy částka mi bude deponována,jestliže mi už u té přednostní zbývá doplatit jen 1000,- Kč a následuje ta druhá pohledávka? Děkuji. Hezky den.

Odpověď

Dobrý den,

až do schválení oddlužení by Vám měl plátce příjmu provádět srážky jako v exekučním řízení. Jestliže tedy bude přednostní pohledávka doplacena, měly by být následně prováděny srážky pro nepřednostní exekuci. Takto sražené částky bude plátce příjmu i deponovat. Pokud by Vám bylo i nadále něco nejasné, můžete kontaktovat přímo naši poradnu.

Usnesení o povolení oddlužení,insolvenční správce

Dobrý den,již jsem zde podávala dotaz. Dnes mne zajímá,jestliže už mi bylo povoleno oddlužení,budou mi stále deponovány peníze z exekuce (neprednostni pohledávka) nebo už mi bude vše zabavovat insolvence ( přednostní pohledávka) ? Také bych se chtěla zeptat. V usnesení mi prisly všechny pokyny kde je receno: “z postižitelných příjmu dluznice,které ji zůstanou po splacení záloh insolvenčnímu správci,je dluznice povinna splácet sepisovateli návrhu”. Jak mám tuhle větu chápat,když všude se píše a rika,že veškeré příjmy navíc podléhají buďto exekučním nebo insolvenčním splátkam? Děkuji pěkně za odpoved. Hezky den.

Odpověď

Dobrý den,

i po povolení oddlužení Vám nadále budou prováděny srážky pro nepřednostní pohledávku. Sražené částky bude plátce příjmu i nadále deponovat a vyplatí je jako mimořádnou splátku po schválení oddlužení. Z částky, která vám je po provedení srážky vyplacena, budete hradit částku 1 089,– Kč insolvenčnímu správci  jako zálohu na jeho odměnu a náklady. Tuto částku budete takto hradit  do vydání rozhodnutí o schválení oddlužení. Jestliže zpracovatel vašeho návrhu na povolení oddlužení má nárok na odměnu za zpracování návrhu a vy jste tuto odměnu doposud neuhradila, uložil Vám soud povinnost splácet odměnu z Vaší nezabavitelné částky, která Vám zbyde po uhrazení zálohy pro insolvenčního správce. Vzhledem ke skutečnosti, že jsou Vám prováděny srážky z příjmu, nezbývá vám v současné době podle mého názoru již žádný postižitelný příjem, ze kterého byste měla odměnu za zpracování návrhu hradit. Tato odměna bude po schválení oddlužení uhrazena z  deponovaných částek.

Insolvence

Dobry den.
Chtel bych se zeptat na jeden problem ktery momentálně mam…
Pred zahájení oddluzeni jsem nezadal jednoho věřitele (jednalo se o uznani dluhu mezi mnou a bývalým přítelem), kterému jsem chtěl kompenzovat nejake finance po našem rozchodu…. on muj upadek nesledoval a promeskal svou přihlášku. Ale ja jsem mu platil převodem peníze dal 2 roky a nyní se radil s jedním advokatem ze podaji podnet memu ins. spravci a mestskemu soudu ze jsem způsobil podvod tim ze jsem ho vyplacel. Byla to vice mene uz ma dobra vule ze mu ty penize posilal. Jako dukaz ma nasi vzajemnou pisemnou dohodu s uznání dluhu a pohyby na ucte pravidelné.
Tak ze mu nekdo poradil aby mi za kazdou cenu bylo zrusene oddluzeni. Potřebuji poradit jestli se můžu nějak bránit kdyz tam není přihlášený. V tuhle chvili vím ze někomu pomáhat se nevyplácí. Prosím moc o radu jak se mám uhajit aby mi nebyla insolvence zrušena. Moc děkuji za odpověď. Dolejš

Odpověď

Dobrý den,

Váš bývalý přítel měl svoji pohledávku do  Vašeho insolvenčního řízení přihlásit. Pohledávka by byla potom uspokojována poměrně v rámci splátkového kalendáře. Tím, že jste tuto pohledávku splácel mimo splátkový kalendář, poskytl jste věřiteli zvláštní výhodu a tím neplnil povinnost uloženou Vám v  ust. § 412 odst.1 pís. f) zák.č. 182/2006 Sb. – insolvenčního zákona. Důsledkem neplnění podstatných povinností je zrušení schváleného oddlužení. Zákon však nedefinuje, které z uložených povinností jsou podstatné. Takže pokud věřitel podá návrh na zrušení Vašeho oddlužení, bude záležet na úvaze soudu, zda neplnění povinnosti  neposkytovat někomu z věřitelů zvláštní výhody mohlo ve vašem případě významně ovlivnit splnění podmínek oddlužení.  K návrhu věřitele na zrušení schváleného oddlužení se budete moci vyjádřit. ve vyjádření vysvětlete svoje důvody a pohnutky a zároveň objasněte původ finančních prostředků, které se na splátky mimo splátkový kalendář použil.

dodatek

Ještě dodatek, za komunistů tady by aspoň pořádek, ty sebrali majetek jenom zbohatlíkům, ale neokrádali chudé lidi. Tady ten bordel, kterému vévodí naše vláda společně s Exekučními úřady a insolvenčními správci , kteří si hrají na zákon, ale hrabou pro sebe. |Ludmila Zalužanská Kutná Hora

Odpověď

Tento dotaz ponechávám bez odpovědi, neboť se netýká insolvenčního řízení.

dodatek

To lžete, protože jak pro splátkový kalendář, tak pro prodej majetku musí být dle insolvenčního zákona specifikována cena za kterou se bude zpeněžovat, odečtena odměna insolvenčního správce, další náklady spojené s prodejem majetku a vyčíslené procentuélní uspokojení věřitelů. Tak tady nelžete. Tak si tady mastí kapsu soudkyně Krajského soudu Praha 5, pí. JUDr.Naděžda Křivánková s insolvenčním správcem p. ing. Tomášem Zůzou, protože toho, kdybych věděla jak vypadá, tak si ho dám vyměsit. Ten lhal už na začátku, že se spolu údajně nesmíme setkat, akorát měl starost, aby prodal střechu nad hlavou a ne o uspokojení věřitelů, což je priorita insolvenčního zákona. V životě by nic neuhradily. Vykládáte tady samé lži. Tak mi předložte vy jakým zázrakem chtěli prodejem nemovitosti za 401.000 hradit 525.000, pokud by ale nelhali a nevěděli, že dlužná částka není 525.000 ale 298.000. Tak opravdu nevykládejte bludy o práci soudů a zlodějů, kterí se nazýají insolvenční správci. A můžete mě klidně zažalovat. Zalužanská

Odpověď

Viz předchozí odpověď.

podvod

Takže je pravda, že je to podvod na lidi. Můžete mi tedy zdravým selským rozumem vysvětlit a vypočítat, jak mohla samosoudkyně Krajského soudu Praha 5 tvrdt, že prodejem za 401.000 uhradí 525.000. Dodneška nepředložila přehled, jako je to v jiných insolvenčních řízeních, kde je jasně specifikována, tržní cena nemovitosti, za kterou se bude zpeněžovat, odečtená odměna ins. správce a další náklady spojené s prodejem, toto je bohužel stanoveno zákonem, jak pro splátkový kalendář, tak pro prodej nemovitosti, z čehož vyplývá procentuélní uspokojení věřitelů. To lžete, protože když dlužníkovi schválí spllátkový kalendář s tím, že uhradí sto procent pohledávek, a neuhradil by je, tak mu insolvenční řízení okamžitě zruší, ale tady si vesele mastí kapsu insolvenční správci s realitkama na úkor dlužníků. Asi jste se nepřečetl celý insolvenční zákon. A bohužel v insolvenčním zákoně je paragraf, kde všichni věřitelé musí být uspokojeni v plné výši, ne že jeden si nechá sto procent, a ani to nemá z prodeje nemoviitosti, jak si odsouhlasil, ale od dludníka a ostatní věřitelé dostanou 50 procent. Tak nekrmte lidi bludama, jak jim pomáháte z dluhů. měly by ty prolhaný soudce společně s AB už konečně vyházet a nastolit tady pořádek, jako byl za komunistů, kteří sebrali majetek zbohatlikům , ale neokrádali chudé lidi. Zalužanská

Odpověď

Není třeba vysvětlovat, jak soudkyně mohla tvrdit, že částkou 401 000 Kč uhradí pohledávky ve výši 525 000 Kč, protože to jednak logicky vysvětlit nelze, ale hlavně to není vůbec podstatné. Podstatné je, že tu byly pohledávky zjištěné v určité výši (původní výše pohledávek byla podstatně snížena díky popření) a že nezajištěný věřitel, který jako jediný využil práva hlasovat o způsobu oddlužení, hlasoval pro zpeněžení majetkové podstaty, a proto soud schválil (musel schválit) tento způsob oddlužení.

Podmínky prodeje Vašich nemovitostí (podílů) určil insolvenční soud v usnesení o souhlasu s prodejem mimo dražbu ze dne 25.2.2015. Vyúčtování příjmů a výdajů majetkové podstaty bylo obsaženo v konečné zprávě ze dne 24.12.2017, kterou předložil insolvenční správce (IS) téhož dne soudu. Součástí konečné zprávy je i procentuální vyjádření uspokojení pohledávky každého přihlášeného věřitele. Konečnou zprávu schválil soud usnesením ze dne 5.3.2018, které potvrdil odvolací soud usnesením ze dne 6.9.2018, a tímto dnem nabylo usnesení o schválení konečné zprávy právní moci.

Insolvenční zákon neobsahuje paragraf, který by říkal, že budou vždy uspokojeny pohledávky všech věřitelů v plné výši (taková situace nenastává často). To jste si asi špatně vyložila. Jednou ze zásad insolvenčního řízení je, že pohledávky věřitelů jsou v zásadě uspokojovány poměrně. Existují však pohledávky, tzv. pohledávky za majetkovou podstatou, pohledávky postavené na roveň pohledávkám za majetkovou podstatou a další pohledávky, o kterých tak stanoví insolvenční zákon, které se uspokojují přednostně a v plné výši před pohledávkami ostatních věřitelů.

 

Udělení insolvenčního správce

Dobrý den,jiz jsem si kontrolovala insolvenční rejstřík a už mám povoleno oddlužení s tím,že mi byl udělen i insolvenční správce. Mohu se zeptat.Kdyz jsem měla exekuce na plat,tak teď mi bude nadále nějaká částka strhávána až do doby schválení oddlužení nebo musím splácet jen zálohy insolvenčnímu správci? Děkuji. Hezky den

Odpověď

Dobrý den,

srážky, které Vám byly doposud prováděné, budou trvat i nadále. plátce příjmu sražené částky deponuje a po schválení oddlužení odešle insolvenčnímu správci jako mimořádnou splátku.  Od okamžiku ustanovení insolvenčního správce máte vedle toho povinnost hradit správci odměnu ve výši určené v rozhodnutí soudu ( u oddlužení jednotlivce se jedná o částku 1 089,– Kč včetně DPH měsíčně). Takto odměnu hradíte až do schválení oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty. Od schválení oddlužení je odměna správce součástí prováděné srážky.

Snížení splátek

Dobrý den, jsem v insolvencni 3 rokem, cca do jednoho roka uhradím celých 100% dluhu. Mohu požádat o rozdělení splátek do 2let? Všude čtu pouze opodstatněné důvodu, nevím co si mám pod tím představit. Děti nemam ani neplánuji, nijak mě nezasáhla situace s COVIDEM. “Jen” už jsem na hranici s placením, vše se zdražuje, nájem, jídlo, drogerie,.. Našla jsme si lépe pracenou práci, nikdy jsem po dobu úpadku nebyla bez práce, na neschopence. Můžete mi prosím poradit zda mám šanci uspět? Děkuji velice!

Odpověď

Dobrý den,

žádost o změnu splátkového kalendáře adresujte na příslušný insolvenční soud. Soud změnu povolí např. v případech, kdy  stávající výše splátek by  mohla ohrozit  vaši schopnost dál oddlužení hradit. Jedním z nejčastějších důvodů např. je nárůst nájmu s tím, že z nezabavitelné částky by dlužník nebyl schopný nájem hradit, přišel o bydlení a v důsledku toho třeba i o současnou práci a tím schopnost hradit splátky v dosavadní výši popř. splácet vůbec. Všechny skutečnosti, o které svoji žádost opíráte, musíte soudu také doložit. V uváděném příkladu např. kopií dokladu o zvýšení nájmu.

Kopii žádosti doporučuji zaslat i Vašemu insolvenčnímu správci , kterého soud může požádat o stanovisko.

Odměna správci

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně odměn insolvenčnímu správci. V době první corona krize jsem byla s dětmi na ošetrovném a tudíž mi chodili peníze od sssz. Po 4 měsících mi napsala správkyně, že jim dlužím 3 měsíční odměnu a že to po mě chtějí zaplatit. Domluvili jsme se tedy na splátkách. Má na to právo? Peníze mám odesílat na stejný účet jako posílá zaměstnavatel, tudíž nechápu jak se v tom potom oni vyznají. A pokud půjdu marodit třeba na delší dobu opět mi třeba nic nebudou strhávat a zase to po mě budou chtít zpětně? Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

předpokládám, že vyplácené ošetřovné bylo v takové výši, že Vám nebylo možné provádět žádnou srážku. Potom bych ve Vámi popsané situaci  vycházela z výše srážek, které jsou Vám aktuálně prováděny. Jestliže tyto srážky dosahují výše, kdy pokryjí zákonem stanovenou minimální splátku ( náklady a odměnu správce za běžný měsíc, částku pro věřitele ve stejné výši,…) a částečně i dluh vzniklý na odměně správce v předchozím období, potom dle mého názoru není nutné zasílat správci další mimořádné splátky. Vzniklý dluh bude postupně uhrazený z běžných splátek. Jestliže by ale úhrada vzniklého nedoplatku na odměně správce takto možná nebyla, bylo by potřeba nedoplatek na odměně uhradit sjednaným splátkovým kalendářem.

Jiná situace by nastala v případě, že ošetřovné bylo vypláceno ve výši, kdy z něj srážky měly být prováděné ale fakticky se tak nestalo. V takovém případě byste měla povinnost neuhrazené splátky doplatit bez ohledu na aktuální výši splátek.

 

Exekuční srážky ze mzdy před rozhodnutím o úpadku

Dobrý den,měla bych dotaz co se týče exekučních srážek v době,kdy jsem si podala návrh na oddlužení. Jde o to,ze ode dne 6.10. jsem evidována v insolvenčním rejstříku. Dne 8.10. mi přišly peníze z rodičovského příspěvku. Tedy za normálních okolností jsem měla dostat 17 862,- Kč. Jelikož mám exekuci na plat,bylo mi strženo 4999,-. Jde mi hlavně o to,že vím o 2 exekucich,které jsou na mne navaleny. Jedna byla přednostní a bylo tam zapotřebí doplatit jen 3400,- Kč cca. Mohu se tedy zeptat zda příští měsíc když mi prijde rodičovský příspěvek,mi opět bude deponovano jako na přednostní pohledávku,nebo už na tu neprednostni? Děkuji pekne.snad je můj dotaz srozumitelný. Hezky den.

Odpověď

 

Dobrý den,

pokud již nemáte exekuci pro přednostní pohledávku, bude srážka v následujícím měsíci nižší – ve výši pro nepřednostní pohledávku. Tak by to mělo být do schválení oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty. Po schválení Vám budou v rámci oddlužení prováděny srážky ve výši, která odpovídá srážkám pro přednostní pohledávku.

uhrada pohledávek

Prosím, můžete mi sdělit, proč věřitel, kterému bylo 460.000, které by zaplatil dlužník málo, prý je to pouze 50 % úhrady pohledávek, tak mi prodá střechu nad hlavou, a k úhradě pohledávek mu najednou stačí 277 tisíc. Třikrát jsem podávala žalobu, že výši pohledávek, které byly údajně 525.000 uhradím, tak najednou insolvenční správce a pí. JUdr. Křivánková z KS Praha 5 nemá zájem. Tak kde proboha vezmou ten zbytek, když 460.000 od dlužníka bylo 50 procent. Asi proto , že je to podvod na lidi, jak je obrat o majetek. To jsme to tady dopracovali s tou jejich slavnou demokracií. Třikrát jsem podávala žalobu k soudu, že jako dlužník uhradím ten zbytek dluhu, ale to už nemají zájem, on totiž ten dluh nebyl 525.000 ale 298.000. Jsou to zloději, celej Babiš a spol

Odpověď

Dobrý den,

v insolvenčním řízení, resp. v oddlužení rozhodují o způsobu oddlužení (plnění splátkového kalendáře, nebo zpeněžení majetku) nezajištění věřitelé. Na schůzi věřitelů konané dne 7.9.2015 hlasoval jediný zúčastněný nezajištěný věřitel pro oddlužení formou zpeněžení majetkové podstaty a usnesením ze dne 30.9.2015 soud oddlužení zpeněžením majetkové podstaty schválil. Toto usnesení potvrdil i odvolací soud, který Vám vysvětlil, že o způsobu oddlužení rozhodují nezajištění věřitelé. Způsob oddlužení tedy nezávisí na předpokládaném uspokojení věřitelů jedním nebo druhým způsobem oddlužení, ale čistě na svobodné vůli nezajištěných věřitelů, byť by zvoleným způsobem došlo k podstatně nižšímu uspokojení pohledávek než při druhém způsobu oddlužení. Jinak řečeno, zvolí-li věřitelé způsob oddlužení, který jim přinese mnohem méně peněz než druhý způsob oddlužení, je to jejich právo, které nemůže ani soud změnit. Negativním dopadem tohoto rozhodnutí je nižší uspokojení jejich pohledávek. Jelikož již Vaše insolveční řízení pravomocně skončilo, nelze postup, kterým bylo rozhodnuto o způsobu oddlužení, znovu otevírat a přezkoumávat (nehledě na to, že by byl výsledek stejný, jako je nyní).

Insolvence a ucetnictvi

Dobry den, chci se zeptat na situaci kdy splacim insolvenci a z castky jsou hrazeny dluzne castky na socialnim a zdravotnim. Lze tyhle platby dat do nakladu jako vydaje?

Odpověď

Dobrý den,

insolvenční řízení nijak nemění pravidla pro účtování (účetnictví), takže platby na zdravotní a sociální pojištění si můžete normálně uplatnit jako daňově uznatelné náklady.

insolvence

Dobry den chtela by jsem doplatit insolvence zbyvá mi ješte 14 mesícu je to možne tak aby jsem dal pak nic neplatila? děkuju za odpověd.

Odpověď

Duplicitní dotaz.

insolvence

Dobry den chtela by jsem doplatit insolvenci zbyvá mi ješte asi 14 mesícu je to možene?

Odpověď

Duplicitní dotaz.

insolvence

Dobry den chtela by jsem se zeptat mam insolvece a zbyva mi jeste asi 14 mesícu, ale chtela by jsem tech 14 mesícu najednou doplatit je to možne? a když teda jestli se mi zruší i insolvence a pak už nebudu muset dal splacet. dekuju za odpoved

Odpověď

Dobrý den,

zbývající dlužnou částku můžete jednorázově doplatit. Doporučuji požádat Vašeho insolvenčního správce (IS) o přesnou částku k doplacení. Po zaplacení 100% pohledávek podá  IS zprávu soudu o splnění oddlužení a soud Vás osvobodí od placení zbylých pohledávek (úroků a případných nepřihlášených pohledávek), čímž budete oddlužena.

Výše splátky

Dobrý den, je možné si nastavit splátky při insolvenci ? Výše dluhu je cca 230 000 třeba na 6tisic měsíčně

Odpověď

Dobrý den,

dlužník si nemůže sám nastavit výši insolvenční splátky. Výše splátky je určena příslušným právním předpisem. Výši splátky si můžete nasimulovat na https://insolvence.justice.cz/kalkulator-splatek/. Dlužník může v insolvenčním návrhu požádat soud o jinou než zákonnou splátku, soud však takové žádosti vyhoví asi jen v případě, že dlužník potřebuje vyšší nezabavitelnou částku k tomu, aby si udržel “vyšší” příjem (soud např. povolí nižší splátku, pokud má dlužník zvýšené výdaje na dojíždění do zaměstnání, kde má “vyšší” příjem).