Online poradna

Otázky, na které nenaleznete odpovědi ve Slovníčku základních pojmů, nebo v již zodpovězených dotazech, pokládejte prostřednictvím formuláře níže.

Poradna při finanční tísni

Partnery naší poradny jsou odborníci z neziskové, obecně prospěšné společnosti Poradna při finanční tísni, kteří se pohybují v oblasti insolvence již 10 let. Vedle poradenské činnosti pro občany ve finanční tísni, v hrozící či existující platební neschopnosti, nebo exekuci, pomáhají bezplatně zpracovat samotný návrh na oddlužení (insolvenční návrh).

Položit dotaz

Zodpovězené dotazy

Insolvence – Miroslav

Hezky den přeji,,jsem v insolvenci rok muj plat je 14.600 po srazkach mi zustava cca 9.500…Možná se mi podaři nastoupit do práce za 23-25.000 kč.. Prednostní srażka tedy výživně mám 2.700.-kč…zajímalo by mne jestli mi s touhle vyplatou zůstane nezabavitelná částka kterou mi ukazuje insolvenční kalkulačka?? tedy skoro cca 14.000.-kč ??dá se na to spolehnout???mockrat děkuji za infoemaci

Odpověď

Dobrý den, při mzdě ve výši 23.000,-Kč Vám zůstane nezabavitelná částka mzdy 12.072,-Kč, při mzdě 25.000,-Kč čistého pak 12.740,-Kč. Jestliže hradíte výživné, dítě se Vám nezapočítává jako vyživovaná osoba. Od 1.7.2020 se mění způsob výpočtu nezabavitelné částky, pak by nezabavitelná částka byla při mzdě ve výši 23.000,-Kč ve výši 12.848,-Kč a při mzdě 25.000,-Kč ve výši 13.514,-Kč.

Insolvence-koronavirus – Tomáš

Ještě bych měl dotaz,ale teď už opravdu naposledy, děkuju za ochotu.
Ještě by mě zajímalo ,co by se stalo kdyby naše firma skončila (páč to nevidím moc růžově s tím cestovním ruchem) a já bych si nemohl najít žádnou práci , páč co jsem se ptal tak většina firem teď bude šetřit a bude spíše utahovat opasky než aby nabírala nové zaměstnance a já bych si nemohl najít žádnou práci třeba? Mělo by to nějaký dopad na moji insolvenci?? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

pokud přijdete o zaměstnání, insolvenční řízení, resp. oddlužení bude probíhat i nadále. Insolvenčnímu správci byste měl oznámit ukončení pracovního poměru (předložte mu výpověď pracovní smlouvy a potvrzení o vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání). Srážky Vám budou prováděny z podpory v nezaměstnanosti. Nebude-li výše podpory dosahovat takové výše, aby z ní mohly být prováděny insolvenční srážky, nebudou se z ní provádět žádné srážky. Dluh vůči věřitelům Vám ale žádný nevznikne, protože dlužník má odvádět srážky/splátky pouze v případě, že má příjem, ze kterého lze provádět insolvenční srážky. Dluh Vám nebude vznikat ani u insolvenčního správce, protože ten si z Vašich dosavadních srážek vytvořil rezervu ve výši šestinásobku měsíční odměny, takže i kdybyste po dobu 6 měsíců neměl žádný příjem, insolvenční správce si uspokojí svoji odměnu z této zálohy. A jestliže již máte splaceno více než 30% nezajištěných pohledávek, soud Vás po uplynutí 5 let osvobodí od placení zbylých pohledávek.

Insolvence-koronavirus – Tomáš

Ještě jsem se chtěl zeptat.Insolvence by mi měla skončit koncem ledna, zatím jsem splácel každý měsíc od začátku a když bych teď měl výpadek (kvůli koronaviru) páč šéf nám říkal že nám dá max 10 tisíc (což by znamenalo že budu mít peníze jen pro sebe a max pro správce)a kdo ví jestli ,jestli se mi ta insolvence bude o ty měsíce
kdy nebudu mít na splátky prodlužovat? Už jsem splnil asi 37 procent oddlužení , děkuju

Odpověď

Ještě jednou dobrý den,

pokud by Vám oddlužení plněním splátkového kalendáře  mělo končit v průběhu příštího ledna, bylo povolené před 01.06.2019. V těchto případech není prodloužení oddlužení možné. Takže se Vám trvání splátkového kalendáře prodlužovat nebude.

Insolvence-koronavirus – Tomáš

Dobrý den.Chtěl jsem se zeptat co se stane když naše firma nemůže fungovat páč je závislá na turistech a tím pádem mi zbyde z výplaty 10 tisíc (jestli pomůže stát jak píše) ??Do konce insolvence mi zbývá 7 měsíců a už jsem splnil splatil 36 procent ,to znamená že na splátky mi nic nezbyde páč minimum co by mi mělo zůstat je 9 tisíc cca tak jsem se chtěl zeptat co bude dál následovat a jestli může nastat nějaký zásadní problém ?? Děkuji

Odpověď

Dobrý den

pokud Váš příjem poklesne a  nebude možné z něj srážky provádět , doložte vzniklou situaci insolvenčnímu správci. Pokud tato situace nastala bez Vašeho zavinění nebude to důvod pro zrušení schváleného oddlužení. Doporučuji, abyste po tuto dobu hradil alespoň částku 1 809,- Kč, aby Vám nevznikl dluh na odměně a nákladech správce.   Pokud v průběhu oddlužení dojde k opětovnému navýšení příjmu, budou srážky prováděné ve standardním režimu.  Výpadek srážek, která jste nezavinil by neměl mít vliv na  vydání osvobozujícího usnesení.

Exekuce auto –

Dobrý den,
stala se nám taková nepříjemná věc. Koupila jsem auto. Kupní smlouva je psaná na mé jméno. Ale majitel vozidla je přítel. Napsali jsme to na nej protože já v té době ještě neměla řidičský průkaz a pospíchali jsme na to. A já bohužel neměla čas lítat po úřadech. Ale byli jsme domluveni, ze si to přepisu po 4 měsících na sebe. Jenže to už jsme nestihli. Přišel nám dopis “ Protokol o soupisu movitých věcí povinného” a soudní exekutor vydal Exekuční příkaz a rozhodl tak o provedení exekuce prodejem všech podle zákona postižitelných movitých věcí. On má exekuci na plat normálně mu všechno ztrhávali z platu. Protože jich má více. Ale všechno se to řeší. Musel dat výpověď v praci tak teď je 3 dny na pracaku. A musí si najít práci než zažádá o oddlužnění. Můžeme se nějakým způsobem bránit? Ze je auto me i když jsem napsána jen v kupní smlouvě a ne v TP ? A ze všechny platby jsem posílala z mého účtu z mé výplaty (žádné jiné peníze mi tam nechodí přítel má svůj účet) ? Jak peníze na koupi auta tak i povinné ručení, které je tedy napsáno na přítele. Ale platím to já. Potvrzení o platbách mám. Co můžeme vše udělat, aby nám auto nesebrali? S přítelem nebydlím on má své, já též. Jak se mužů bránit ?
Mám ještě uzavřít smlouvu mezi námi dvěma zpětné ? Ze prohlašuje ze jeho to není a bylo to na nej napsané jen po dobu 4 měsíců dejme tomu?
Děkuji
Zuzka

Odpověď

Dobrý den,

ke zpětně uzavřené smlouvě nebude exekutor přihlížet, bude ji brát jako účelově uzavřenou. Budete muset podat návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu movitých věcí, kde doklad o Vašem vlastnictví doložíte kupní smlouvou. Jestliže exekutor osobní automobil ze soupisu movitých věcí nevyškrtne, budete muset podat exekučnímu soudu ( soud, který exekuci nařídil, jedná se o okresní nebo obvodní soud příslušný trvalému bydlišti povinného ) tzv. vylučovací žalobu. Exekuční soud již může nařídit soudní jednání, kde může vyslechnout svědky. Exekutor rozhoduje o vyškrtnutí pouze na základě listinných důkazů.

Lze vymáhat nepřihlášené pohledávky po skončení insolvence? – D. D.

Dobrý den, chci se zeptat, zda se mohu bránit, když po úspěšném ukončení insolvence se ozve společnost, která převzala závazky společnosti, která už není, ale já je měl řádně zapsané u insolvence jako přihlášené, teď to ta společnost, která to vzala po té, u které byl dluh chce. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Pokud se jedná o dluh, který vznikl před zahájením insolvence, a Vy jste insolvencí úspěšně prošel a máte usnesení soudu o osvobození od hrazení zbytku neuhrazených pohledávek, seznamte s touto skutečností společnost, která Vás nyní kontaktovala (doložte jí rozhodnutí soudu). Pokud je tomu tak, není oprávněna po Vás ničeho dalšího vymáhat, veškeré nároky měli být přihlášeny do oddlužení. Je možné, že společnost jen zkouší, zda jí jste ochoten ještě něco hradit. Samozřejmě tak nečiňte. Jestliže se ovšem jedná o dluh, který vznikl až v průběhu insolvence, je to Váš nový závazek a ten jste povinen hradit.

Specifické postavení výživného v oddlužení – J. K.

Dobrý den, v roce 2014 mi bylo schváleno oddlužení. Insolvenčnímu správci jsem mimo jiné nahlásil i dluh na výživném. Ten mi odpověděl, že moje bývalá přítelkyně se musí s dluhem přihlásit. Jinak má smůlu. IZ bylo řádně ukončeno (nabylo právní moci v 8/2016) a “bývalá” se s dluhem na výživném nepřihlásila. Po měsíci (9/2016) mi přišla exekuce na invalidní důchod, pro dlužné výživné. Podal jsem stížnost k OS v Pardubicích, ale tento spor jsem prohrál. Jakož i následné odvolání ke Krajskému soudu a dovolání k Nejvyššímu soudu. Všude mi tvrdí, že vymáhat dlužné výživné je možno i po řádném ukončení insolvenčního řízení. Celá věc mě štve o to více, že jsem v době schválení insolvence dědil ID 1/2 bytu po otci a tento výtěžek (700.000 Kč) jsem poskytl insolvenčnímu správci na “urychlení” insolvence. Insolvenční správce tedy měl dostatek finančních prostředků, aby zaplatil i dluh na výživném cca 70.000 Kč. Bývalá přítelkyně insolvenčního správce s dluhem na výživném nekontaktovala, ale počkala si až insolvenční řízení skončí a následně dlužnou částku vymáhá exekučně. Pokud to shrneme, stal jsem se dobrovolně bezdomovcem, prošel si insolvenčním řízením a dluh na výživném mám dál. Chtěl bych Vás požádat o radu, jestli je možné v celé věci ještě něco udělat, případně na koho se obrátit. Velice Vám děkuji za radu a trpělivost.

Odpověď

Pohledávka výživného, i dlužného, má specifické postavení v rámci insolvenčního řízení. Chápu Vaše rozčarování, že kdyby se matka dětí o dlužné výživné kdykoliv v průběhu insolvence přihlásila (nemusí podávat přihlášku, jen jej uplatnit – doložit správci rozsudek a žádat úhradu dluhu) mohla mít plněno i na dluh, když bylo v insolvenci dostatek peněz, ale bohužel ji k tomu nelze přinutit. Neznám její pohnutky, ovšem díky specifickému postavení výživného v oddlužení, tj. aby ani po skončení oddlužení, nezanikalo a mohlo být ve prospěch dětí nadále uplatňováno, je tento postup legitimní a dlužné i běžné výživné musí být nadále plněno.

Insolvence a výživné – P. Z.

Dobrý den, od prosince loňského roku jsem v insolvenci. V penězích, které posílám insolvenčnímu správci, je zahrnuto i výživné pro nejstarší dceru, která je v péči mého bývalého partnera. Zbylé dvě dcery jsou v mé péči. Bývalý partner mi má posílat každý měsíc výživné na mé dvě dcery, ale odmítá je posílat s tím, že mu insolvenční správce žádné peníze neposílá a on je tedy posílat také nebude. Proto bych se chtěla zeptat: dá se někde nějak ověřit, zda a kolik peněz mému bývalému partnerovi insolvenční správce skutečně posílá, pro případ, že bych musela někde dokazovat, že mu peníze opravdu posílám (i když vím, že na tohle se bývalý skutečně vymlouvat nemůže a s jeho placením výživného to absolutně nesouvisí)?

Odpověď

Zápočet ve věcech výživného je nepřijatelný. I kdyby tedy Váš insolvenční správce bývalému partnerovi nic nezasílal, on nemá právo tuto situaci řešit tak, že Vám nebude zasílat také žádné výživné. Na to, kolik zasílá správce peněz Vašemu partnerovi, se musíte ptát jen a pouze Vašeho insolvenčního správce. V případě, že by nereagoval, požádejte o pomoc Váš insolvenční soud.  Zároveň jste tedy oprávněna vymáhat plnění výživného pro Vaše 2 děti po bývalém partnerovi standardní cestou (exekucí, případně uplatněním v insolvenci pokud je v insolvenčním řízení také).

Změna zdroje příjmů – – J. D.

Dobrý den, syn má insolvenci, kterou platí paušální částkou. Ta mu byla vypočítána z činnosti, kdy byl OSVČ. Nyní pracuje v zahraničí na pracovní smlouvu a příjem má vyšší. Soud mu určil platit paušální částku, ale v dalším odstavci je uvedeno, že má správce přepočítávat příjem. Tím by se mu splátka velmi zvedla, i když mu správce řekl, že může jít pracovat do zahraničí a nic se nebude měnit. Tak teď nevíme. (Soud přikazuje dlužníku i každému budoucímu plátci příjmu dlužníka postižitelného výkonem rozhodnutí nebo exekucí, aby po doručení tohoto rozhodnutí o schválení oddlužení prováděl z příjmu dlužníka (aktuálně z podnikatelské činnosti dlužníka) srážku v paušální výši 7 600 Kč a vyplácel sražené částky ustanovenému insolvenčnímu správci. Soud ukládá insolvenčnímu správci, aby po doložení výše příjmů dlužníka z podnikatelské činnosti (případně dalších příjmů), provedl každých šest kalendářních měsíců (tj. vždy k datu 30. 3. a 30. 9. kalendářního roku) kontrolu a přepočet zákonné zabavitelné srážky z celkových příjmů dlužníka, výši srážky sdělil dlužníku a vyzval ho k bezprostřední úhradě zúčtované částky, případně mu vyplatil přeplatek srážek z příjmu.)

Odpověď

Paušální splátka byla stanovena právě proto, že je syn OSVČ a tam lze těžko na měsíční bázi kontrolovat jeho skutečné příjmy. Zpravidla jednou ročně se pak na základě daňového přiznání případně tyto splátky vyúčtují a případně doúčtují, pokud skutečné příjmy byly vyšší než ty předpokládané. Změní-li se zdroj příjmu dlužníka, změní se i způsob stanovení splátky (srážky). Pokud by měl českého plátce mzdy, bude se klasicky srážet podle čisté mzdy za každý jednotlivý měsíc zvlášť. Pokud má zahraničního plátce mzdy, opět se postupuje individuálně a může se splátka stanovit opět paušálem. Předpokládala bych tedy, že by měl doložit nějaké současné výplatní pásky, ze kterých se zjistí průměrný příjem a podle toho se třeba stanoví konstantní splátka. Pochopitelně, že pokud tento příjem je vyšší než příjem z OSVČ, i já bych očekávala, že bude navržena splátka vyšší. Každopádně syn má povinnost předkládat přehled svých příjmů nejen insolvenčnímu správci, ale i soudu, a to každých 6 měsíců. Správce by tedy nyní měl na základě nově doloženého příjmu stanovit postup srážky do oddlužení.

Přednostní hrazení výživného – P. L.

Dobrý den, bývalý přítel na sebe vyhlásil insolvenci, soudem určené výživné a dluh s tím spojený nějakou dobu platil řádně, tedy jak posílal insolvenční správce. Ovšem za poslední půlrok je zaslané výživné poloviční a splátky dluhu vůbec nehradí, dokonce jsou i dva měsíce, kdy mi nepřišly žádné peníze. Otec syna dal v práci výpověď dohodou, přihlásil se na úřad práce, za 6 měsíců do nové nenastoupil, insolvenční správce přednostně hradí splátky bance a institucím, kde má bývalý přítel dluh a mě zasílá jen to co mu zbude na účtu. Byla jsem ujištěna, že výživné má přednost. Insolvenčního správce jsem kontaktovala a žádala vyjádření a dorovnání plateb, ovšem nikdo se mnou nekomunikuje. Dokonce při půlroční zprávě pro soud, insolvenční správce uvádí, že klient dluh řádně platí a k zrušení insolvence není důvod i když mi po telefonu on sám osobně řekl, že bývalý přítel ani insolvenci neplatí. Přijde mi, že insolvenční správce dost nahrává bývalému a soudu záměrně sděluje nepravdivé informace. Jak tomu mam zabránit a získat dlužné výživné když insolvenční správce mě ignoruje? Děkuji.

Odpověď

Doporučuji požádat insolvenční soud, který vede insolvenci na otce Vašich dětí, o přezkoumání celé situaci. Běžné výživné musí být skutečně hrazeno přednostně před ostatními, tzv. obyčejnými pohledávkami. Konkretizujte tedy soudu v žádosti Vaší situaci i např. korespondenci se správcem. Soud může celou situaci přezkoumat a udělit správci závazné pokyny.

Změnu splátkového kalendáře – L. S.

Dobrý den, žádám si o insolvenci s fixní částkou 4500. Chtěla jsem se zeptat základ výplaty mám 19600. Mám nárok na 13. a 14. plat? Když mi povolí částku 4500 anebo přijdu o vše. Dluh je asi kolem 360 000 Kč. Děkuji za odpověď

Odpověď

Nevím, co máte na mysli fixní částkou 4 500,- Kč. Pokud pracujete v pracovním poměru, máte vždy, někdy více, někdy méně, proměnlivou výši čisté mzdy. Srážka do oddlužení, ale i do exekuce, je tedy každý měsíc jiná podle toho, jaká je konkrétní čistá mzda. Nárok na 13. či 14. plat není Vaší insolvencí nijak dotknut. Nárok zkrátka máte. Ovšem bude též podléhat oddlužení. Pokud jste tou fixní částkou 4 500,- Kč měla na mysli, že žádáte o nižší splátkový kalendář, tj. že by se splátka nevypočítávala standardně dle výše jednotlivé čisté mzdy, ale byla by stanovena konstantně, o této Vaší žádosti by rozhodoval soud. Tato žádost musí být odůvodněna – např. vykreslením Vašich poměrů a měsíčních výdajů. Pokud by soud takové žádosti vyhověl, pak by skutečně každý měsíc byla tato splátka stále stejná, bez ohledu na výši konkrétní čisté mzdy, tj. i 13. a 14. platů.

Možnost vyjmutí majetku ze zpeněžení – L. U.

Dobrý den, pokud jde člověk do insolvence a má auto. S autem se dopravuje do práce 15 km od místa bydliště a pracuje v nepřetržitém provozu včetně svátku a vánoc. To znamená, že ne vždy tam jede MHD. Mohou mi auto nechat?

Odpověď

Oddlužení se provede buď prodejem majetku, nebo splátkovým kalendářem se zpeněžením majetku. Vždy je tedy v oddlužení ohrožen jakýkoliv hodnotnější majetek. O tom, který majetek je vhodný k postižení, resp. prodeji a získání výtěžku pro věřitele bude rozhodovat insolvenční správce. Ten může zhodnotit, zda ve Vašem bydlišti je na místo vlastního auta dostatečná alternativa v podobě např. MHD. Je tedy vždy individuální otázkou, zda bude vozidlo zpeněženo či ne. Mimo jiné, záleží i na jeho hodnotě.

Podání insolvenčního návrhu na zaměstnavatele – V. K.

Dobrý den, podávám návrh na insolvenci na zaměstnavatele, všude se dočítám o povinnosti nějakého čestného prohlášení, ale nevím, co má obsahovat? Můžete mi poradit?

Odpověď

Ve svém dotazu nespecifikujete text čestného prohlášení, o kterém se dočítáte. Všeobecně mohu sdělit, že při podání insolvenčního návrhu na zaměstnavatele se čestné prohlášení nepřikládá, bude se jednat zřejmě o čestné prohlášení dle § 392 písm.d) IZ, které však přikládá pouze dlužník, který podává návrh na povolení oddlužení sám na sebe. Jedná se o povinnou přílohu návrhu, jehož obsahem je prohlášení dlužníka, že byl poučen o povinnostech v insolvenčním řízení, že bude řádně platit pohledávky věřitelů, že vynaloží veškeré úsilí k jejich plnému uspokojení a že bude přiznávat veškeré příjmy.

Prohlášení úpadku a nařízení exekuce – V. V.

Dobrý den, jsem v úpadku a 27. 12 mi končí přihlašování pohledávek. Tento měsíc mi byla ale nařízena další exekuce na plat a strhávají mi další peníze. Je to možné, i přesto že už jsem v úpadku? Děkuji.

Odpověď

Po prohlášení úpadku by již nová exekuce nařízená být neměla. Ve Vašem případě byla zřejmě nařízená před datem prohlášení úpadku, po prohlášení úpadku již byla zřejmě již jen doručena zaměstnavateli. Sražené částky by měla mzdová účetní deponovat na účtu zaměstnavatele a po schválení oddlužení vyplatit  na písemný pokyn insolvenčního správce do majetkové podstaty. 

Vymáhání pohledávky po zahájení insolvence – M. D.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je možnost dostat zpět peníze od člověka, který je v insolvenci? Bohužel není nic papírově doložené. Předem děkuji za odpověď

Odpověď

Jestliže jste zmeškal lhůtu k podání přihlášky (od 1. 6. 2019 běží lhůta po dobu 2 měsíců ode dne prohlášení úpadku, do 1. 6. 2019 byla lhůta 30 dní) a dlužník po řádném ukončení oddlužení získá osvobozující usnesení, nemůžete již Vaši pohledávku vymáhat. V případě, že lhůta k podání přihlášek ještě běží, přihlášku podejte, bude ale záležet na insolvenčním správci, zda takovou přihlášku přizná.

Deponované peněžní prostředky – E. P.

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat na deponované částky, které mi jsou nyní strhávány zaměstnavatelem, který si je nechává u sebe na účtu do doby než rozhodne soud. Insolvenční správce mi řekl, že na ně nemám nárok a že po rozhodnutí soudu budou poslány věřitelům? Je to opravdu tak?

Odpověď

Ano, deponované peněžní prostředky budou po schválení oddlužení splátkovým kalendářem se zpeněžením majetkové podstaty vydané insolvenčnímu správci, který je rozdělí mezi Vaše věřitele.

Zamítnutí povolení oddlužení pro nepoctivý záměr – J. P.

Dobrý den, byla nám neschválena insolvence a zamítnutí bylo pro nepoctivý záměr, kdy lze požádat o další insolvenci? Děkuji za odpověď

Odpověď

Jestliže Vám bylo povolení oddlužení zamítnuto pro nepoctivý záměr, lze nový návrh na povolení oddlužení podat až po pěti letech (nově upravuje novela IZ platná od 1.6.2019).

Ukončení insolvence – T. D.

Dobrý den, v listopadu jsem měla konec insolvence. Chtěla jsem se zeptat zda musím na soud zaslat nějaký návrh na odpuštění zbývajících dluhu, nebo jak postupovat. Splácela jsem celých pět let a mám splaceno 33%. Nebo vše za mě vyřeší můj insolvencni správce.?

Odpověď

O nic se starat nemusíte, soud Vám vydá osvobozující usnesení poté, co Váš insolvenční správce zašle soudu konečnou zprávu.

Spoluvlastnictví nemovitosti a insolvence – J. B.

Dobrý den. Můj přítel má byt v osobním vlastnictví na půl z bývalou přítelkyní, která je nyní v insolvenci, takže polovina je stále její a je tak uvedeno i v řízení. Čekáme, že snad vše splatí a pak bude moci převést i svou polovinu do jeho vlastnictví. Ale nevíme, zda vůbec dojde k zdárnému konci. Má syna, kterého má přítel již 7 let v péči, matka ani neplatí alimenty, přítel po matce svého syna nic nechce, jen aby vše splatila a převedla potom “svoji” polovinu na něj. Co když nebude plnit podmínky insolvence, lze to jinak udělat a dostat se k její polovině bytu? Je to neštěstí pro něj a vlastně i pro nás oba. Děkuji za odpověď

Odpověď

Jestliže insolvenční soud ponechal část nemovitosti v majetku dlužnice, nevidím žádnou možnost, jak po řádném ukončení jejího oddlužení část nemovitosti nabýt v případě, že ji na Vašeho přítele nepřevede dobrovolně. Jestliže oddlužení plnit nebude, bude ji zřejmě zrušeno a bude prohlášen konkurz, ve kterém insolvenční správce bude předmětnou polovinu nemovitosti prodávat. Zde by se pak mohl spolumajitel nemovitosti s insolvenčním správcem domluvit a za cenu dle odhadu, se souhlasem insolvenčního soudu, tuto část nemovitosti odkoupit.

Výmaz záznamu o insolvenci – M. Š.

Dobrý den, dne 16. 12. 2014 mi nabyla právní moc o úspěšném oddlužení a prominutí zbytku dluhu, ale i nadále tedy po 5 letech jsem stále zveřejněna v insolvenčním rejstříku. Jak mám postupovat, aby moje údaje byly znepřístupněny. Děkuji

Odpověď

Po pěti letech od ukončení insolvenčního řízení soud vymaže záznam automaticky, nemusí se podávat žádost o výmaz. Jestliže nastala ve Vašem případě chyba a záznam nebyl dosud vymazán (nahlédla jsem do IR a k 24.1.2020 jsou Vaše záznamy stále přístupné), obraťte se písemně na soud k Vašemu jednacímu číslu KSPL xx INS xxxx/2010 s žádostí o nápravu.