Online poradna

Otázky, na které nenaleznete odpovědi ve Slovníčku základních pojmů, nebo v již zodpovězených dotazech, pokládejte prostřednictvím formuláře níže.

UPOZORNĚNÍ: Do pole textu dotazu prosím neuvádějte žádné osobní údaje typu: jméno, příjmení, adresu, telefon. Dotazy zveřejňujeme níže.

Poradna při finanční tísni

Partnery naší poradny jsou odborníci z neziskové, obecně prospěšné společnosti Poradna při finanční tísni, kteří se pohybují v oblasti insolvence již 10 let. Vedle poradenské činnosti pro občany ve finanční tísni, v hrozící či existující platební neschopnosti, nebo exekuci, pomáhají bezplatně zpracovat samotný návrh na oddlužení (insolvenční návrh).

Nejčastější dotaz březen 2021:  Přeplatek na dani z příjmu a jeho vydání –  přeplatek vzniklý z ročního zúčtování daní je považován za mimořádný příjem, tudíž pokud jste v insolvenci, je nutné tuto částku vydat insolvenčnímu správci. 

Položit dotaz

Zodpovězené dotazy

Insolvence

Prosím vás ještě jednu poslední otazku bych na vás měl. Jestli i do insolvence spadá dluh na zdravotním pojištění. Dekuju

Odpověď

Dobrý den,

ano, do oddlužení se přihlásí i věřitel – zdravotní pojišťovna a na tento typ závazku se pak vztahuje osvobozující usnesení. Tedy, soud vás osvobodí od placení i této pohledávky, zahrnuté do oddlužení, v rozsahu, ve kterém nebyla uspokojena.

Insolvence

Dobrý den, děkuju vám za předešlou odpověď. Když podám čestné prohlášení že jsem měl příjmy které nemůžu prokázat, tak asi moc velkou šanci o povolení insolvence mít nebudu že ? Martin

Odpověď

Dobrý den,

to nelze takto říct. Šance na povolení oddlužení jsou vysoké, ale vždy bude záležet na názoru konkrétního soudního senátu. Soud Vás může vyzvat k doplnění návrhu ve smyslu, abyste tuto činnost vysvětlil, může i bez bližšího zkoumání oddlužení povolit.

Insolvence

Dobrý den, chci se ještě zeptat. Pokud nemůžu doložit příjmy za posledních 12 měsíců jelikož jsem nepracoval tak mi insolvenci nedovoli ? . Když nastoupím do práce až teď, to nestačí první výplatní páska i když nemůžu doložit příjem za posledních 12 měsíců ? Děkuju předem za odpověď. Martin

Odpověď

Dobrý den,

v odpovědi na předcházející dotaz jsem Vám sdělila, že pro povolení oddlužení musíte mít potvrzení čistého příjmu alespoň za jeden, v novém zaměstnání odpracovaný měsíc. Povinnou přílohou návrhu je pak doložení příjmů 12 měsíců zpětně, jestliže jste žádné neměl, ani jste nebyl veden na ÚP, můžete nahradit čestným prohlášením. V tomto případě ale bude soud zřejmě zkoumat, z čeho jste žil. Jestliže jste měl příjmy které nemůžete doložit, uvedete tyto informace do čestného prohlášení.

mohu mít účet na vlastní jméno

Dobrý den, vdala jsem se a až po svatbě jsem zjistila, že má manžel dluhy, které vznikly ještě v době, kdy jsem manžela vůbec neznala. Nevěděla jsem o nich. Takže jsem ho dovedla do insolvence, já do ní jít nemohla, vlastním hypotéku a dům by mi okamžitě banka zabavila. Navíc jsem neviděla jediný důvod jít do insolvence, protože mám legální dluhy a to vůči bance.
Otázkou pro mě je, zda si nyní, když je manžel 3. rokem v insolvenci – po staru, mohu zařídit opět účet na své jméno. Potřebuji refinancovat hypo a k tomu je potřeba bankovní účet, kde jsem uvedená já. Děkuji za odpovědi.

Odpověď

Dobrý den,

exekutor může zablokovat bankovní účet manželce povinného (dlužníka), i když dluh vznikl před uzavřením sňatku. Po vydání usnesení o úpadku dlužníka nemůže exekutor postihovat majetek ve vlastnictvím dlužníka. Teoreticky tedy může zablokovat bankovní účet manželce. V praxi jsem se s takovým případem nesetkal, ale takový postup exekutora nelze zcela vyloučit. Pokud účet nutně potřebujete (pravděpodobně banka vyžaduje, aby byl úvěr splácený formou inkasa z Vašeho účtu u této banky), založte si ho. Může se ale stát, že Vám jej exekutor zablokuje. Chápu, že je to pro Vás patová situace, ale jistotu, že exekutor Váš účet nezablokuje, Vám dát nemohu.

Insolvence konec

Dobrý den reaguji na vaši odpověď. Není to konkurz ale normální insolvence kterou jsem doplatil mimořádnou splátkou . Již v prosinci. Do teď jsem se handrkoval nebod jsem nechápal že musím správkyní platit peníze na víc když pro to nic neudělala. Ale soud rozhodl že to tak je. Po 6 měsících co vlastně jen tak jsem platil správkyní za to že má na účtu peníze soud rozhodl že ji odměna náleží vlastne jen tak když nic pro to neudělala a že má rozeslat penize věřitelům. Rozhodnutí soudu bylo někdy na konci dubna. A stále se nic neděje další měsíc ubehl a zase jsem zaplatil správkyní .

Odpověď

Dobrý den,

nezbývá, než se opět obrátit na insolvenční soud, který má na činností insolvenčního správce dohledovou činnost. Jen pro Vaši informaci, dle vyhlášky o odměně insolvenčního správce má dle § 3 – odměna ins. správce při oddlužení – odst.c) insolvenční správce nárok na  4 % z výtěžku zpeněžení dosaženého jinými způsoby určeného k rozdělení mezi nezajištěné věřitele, zahrnujícího i částku připadající na odměnu insolvenčního správce. Se stížností na průtahy řízení ze strany ins. správce se ale obraťte na insolvenční soud.

 

Covid odměny

Dobrý den,můj dotaz zni správce podal žádost na soud o ponechání odměny dlužníkovi. Dlužník ma peníze na účtě a chtěl by s němi disponovat a však soud se pořád nevyjadril. Moje otázka tedy zni může dlužník peníze použít když správce uz zadal nebo radši čekat nez soud rozhodne i kdyz to může být za dlouhou dobu? Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

doporučuji raději vyčkat na rozhodnutí soudu. Dlužník se může pokusit rozhodnutí urychlit telefonní žádostí o přednostní předložení spisu pověřenému pracovníku soudu ( hovor s vedoucí kanceláře jeho senátu ).

Odpověď na dotaz

Dobrý den má ze zákona insolvenční správce nějakou lhůtu,aby mi odpověděl na email??Dotaz jsem psala 8.6.2021 a dodnes žádná dpověď.Dekuji za odpověď, přeji hezký den Staňková

Odpověď

Dobrý den, paní Staňková,

insolvenční správce ze zákona nemá žádnou lhůtu, ve které musí odpovědět na e-mail dlužníka. Pokud Vám insolvenční správce neodpoví do 30 dnů od odeslání e-mailu, obraťte se na insolvenční soud a napište mu, že s Vámi insolvenční správce nekomunikuje, resp. že neodpovídá na Váš e-mail. Soud pak vyzve insolvenčního správce, aby se k tomu vyjádřil.

Podání Insolvence

Dobrý den, chci si podat žádost o insolvenci , ale jelikož jsem nezaměstnaný a neberu ani žádný sociální dávky, tak se chci zeptat kolik měsíců nebo let musím mít odpracováno před podáním žádosti o insolvencii a jestli musím mít HPP nebo můžu i pracovat na DPP, DPC atd. Děkuju předem za odpověď. Martin Žižka

Odpověď

Dobrý den,

s návrhem na povolení oddlužení musíte uvést příjmy 12 měsíců zpětně, bez ohledu na to, jaké byly, tedy i nízké příjmy nebo potvrzení o evidenci z ÚP. Pro povolení oddlužení můžete mít jak HPP, DPP nebo DPČ, důležitý je dostatečný příjem a smlouva by měla být uzavřena alespoň na jeden rok. Měl byste návrh podávat po zkušební době, jestli nebude sjednána, tak poté, co budete mít výplatní pásku alespoň  za plný odpracovaný měsíc ( nebo potvrzení čistého příjmu za celý měsíc ).

Přeplatek

Dobrý den chtěla bych se zeptat.
Mám insolvence ale nemám určenou měsíční splátku mám to v procentech vše probíhá v pořádku ale tento měsíc zaměstnavatel poslal správci o 350kč navíc bude mě to vrácení nebo si to správce ponechá děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

insolvenční správce sám od sebe každý měsíc nepřepočítává, zda mu byla poukázána správná splátka/srážka, takže ten Vám ji sám od sebe nevrátí. Pokud Vám zaměstnavatel, resp. mzdová účetní provedla omylem vyšší srážku, měla by požádat insolvenčního správce, aby Vám tu částku vrátil. Pokud ji insolvenční správce již nebude mít, resp. pokud ji již rozdělil mezi věřitele, měla byste mzdovou účetní požádat, aby příští srážku ponížila o těch 350 Kč, aby se to vykompenzovalo.

Konec insolvence

Dobrý den. Když soud vyzval správce ať rozešle věřitelům peníze a podá správu jak dlouho to trvá. Soud to napsal 20 dubna. Je 15 června a pořád nic. Po rozeslání peněz máme pro splacených 100%. Správkyně není dobrá nekomunikuje a bere si peníze za nic ale to je dlouhý příběh. Děkuji za odpoved

Odpověď

Dobrý den,

předpokládám, že u Vás probíhá konkurz a nikoliv oddlužení, neboť při oddlužení insolvenční správce vyplácí peníze věřitelům průběžně (měsíčně). Při konkurzu insolvenční soud po obdržení tzv. konečné zprávy, nejsou-li proti ní vzneseny námitky, vydá usnesení, jímž udělí pokyn insolvenčnímu správci, aby vyplatil věřitelům částky připadající na jejich pohledávky a aby poté podal zprávu soudu, že došlo k vyplacení těchto částek. Celý proces může trvat cca 1-2 měsíce, protože se musí čekat na vyznačení právní moci usnesení, kterým soud schválil konečnou zprávu a kterým udělil insolvenčnímu správci pokyn k vyplacení částek jednotlivým věřitelům. Ve Vašem případě bych očekával podání zprávy o vyplacení částek věřitelům do konce června. Po obdržení zprávy insolvenčního správce o vyplacení příslušných částek věřitelům vydá soud usnesení, jímž zruší konkurz tzv. po splnění rozvrhového usnesení. Právní mocí tohoto usnesení končí insolvenční řízení.

Dar nemovitosti v insolvenci

Dobrý den,

soused je dlužník v insolvenci. Až po schválení insolvence na něj otec převedl byt v OV, ve kterém oba bydlí, nejspíš darem. Dozví se insolvenční správce tuto informaci automaticky z katastru? Mohl by správce na tuto situaci někdo upozornit, když není přímo věřitel? Musel by pak soused byt prodat nebo by mu zůstal jako chráněné obydlí? Obdobné byty se prodávaji za 8 milionů a sousedovy dluhy jsou asi 400 tisíc.

Odpověď

Dobrý den,

§ 412 IZ říká: 

Povinnosti dlužníka po schválení oddlužení

(1) Po dobu trvání účinků schválení oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty je dlužník povinen

b) hodnoty získané dědictvím, darem a z neúčinného právního úkonu, jakož i majetek, který dlužník neuvedl v seznamu majetku, ač tuto povinnost měl, vydat insolvenčnímu správci ke zpeněžení a výtěžek, stejně jako jiné své mimořádné příjmy a část výtěžku zpeněžení majetku náležejícího do společného jmění manželů, použít k mimořádným splátkám nad rámec splátkového kalendáře; za mimořádný příjem se nepovažují plnění z pojistných smluv o škodovém pojištění a plnění z titulu práva na náhradu majetkové a nemajetkové újmy,

Insolvenční správce se automaticky informaci o daru nedozví, lze písemným podáním existenci daru ins. správci popř. soudu nahlásit. Jestliže dlužník darování bytu nenahlásil, soud s největší pravděpodobností zruší oddlužení pro nepoctivý záměr a na dlužníka prohlásí konkurz.

Dotaz

Dobrý den,
Ukončila jsem insolvenci splacením celých 100% a chci se zeptat.Když mi přijde od soudu osvobozující usnesení,musím ještě s tímto usnesením k soudu pro nějaké razítko aby to nabylo právní moc? Jde mi o to,od kdy se počítá 5 letá lhůta kdy budu v registru dlužníků.
Děkuji V.

Odpověď

Dobrý den,

ano, doložku právní moci si nechte na usnesení vyznačit. 5 let po právní moci usnesení o vzetí na vědomí splnění oddlužení ( zároveň je vydáno i usnesení o osvobození dlužníka od placení dosud neuspokojených pohledávek ) jste zapsána v insolvenčním rejstříku, poté soud Váš záznam znepřístupní. 

Splacena casr pred zrusenim insolvence

Dobry den,
insolvence mi byla zrusena pro neplneni splatek, z celkove dluzne castky bylo splaceno cca 25% hodnoty. Mam nove zamestnani a chtel bych uhradit vsechny dluhy do 100% hodnoty. Plati v teto situaci, ze kazdy jeden dluh kazdeho veritele je o tento (behem insolvence) splaceny podil ponizen?
Pokud pripadne podam novou zadost o insolvenci, budou i prihlasene pohledavky o jiz splacenou castku ponizeny?
Dekuji za odpoved.

Odpověď

Dobrý den,

ano, o již splacené částky se závazky poníží, ale věřitelé si mohou za celou dobu, po kterou trvalo insolvenční řízení ( které nebylo řádně skončeno a nebylo vydáno osvobozující usnesení ) dopočítat úroky, úroky z prodlení, penále apod. 

Lze zastavit proces schválené osobní insolvence?

Dobrý den, prosím lze zastavit (jakými kroky) proces schváleného oddluzeni?
Předem děkuji za odpověď.
Jaromir Kolar

Odpověď

Dobrý den,

bohužel nelze. Dlužník může vzít zpět svůj návrh na povolení oddlužení jen dokud insolvenční soud nerozhodne o schválení oddlužení (§ 394 odst. 1 IZ). O zpětvzetí návrhu po schválení oddlužení soud rozhodne, že je neúčinné. 

Konec insolvence

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat. Měla jsem celkové dluhy přihlášených pohledávek 384600kc. Za rok jsem splatila nějakých 29300kc. Dostala jsem dar a v dubnu byla dopalcena insolvence. Správkyně si ale řekla o částku 409000 celkem k doplaceni. Nechápu jak to může takhle být. Insolvence za rok mě vyšla skoro 53700 více. Ještě mi ani žádný dopis nepřišel o ukončení. A z platu mi odešlo dalších 2400kc. Správkyně mi tvrdí že těch 2400kc mi vrátí. Ale co ten zbytek? Vždyť dluhy narůstat nemají. Děkuji za informaci

Odpověď

Dobrý den,

závazky v oddlužení nenarůstají, ale jestliže jste hradila věřitelům z neobvyklého příjmu ( daru ), má insolvenční správce nárok na odměnu  z výtěžku zpeněžení dosaženého jinými způsoby určeného k rozdělení mezi nezajištěné věřitele. Tato částka bude detailně zdůvodněna ve zprávě, kterou ins. správce zašle soudu.

Insolvence

Dobrý den chci se zeptat,do žádosti o půjčky jsem zadal nepravdivé informace ohledně výše splátek a teď nevím jestli mám žádat o insolvenci,aby na mě nebyl podán návrh na podvod, půjčky jsou staršího rázu, nebyl záměr je nesplacet,nebude pro mě lepší exekuce

Odpověď

Dobrý den,

ano, v případě, že jste uvedl do žádostí o poskytnutí půjček nebo úvěrů záměrně nepravdivé informace, jste v případě podání návrhu na povolení oddlužení vystaven riziku stíhání za úvěrový podvod. Doporučuji podat návrh na povolení oddlužení až poté, co tyto úvěry a půjčky, kde jste neuvedl pravdivé informace, doplatíte.

Insolvence, svatba, svatební dar v podobě bytu

Dobrý večer, prosím o radu, mám schválenou insolvenci. Více jak rok pravidelně splácím měsíční splátku. Chtěli bychom se s přítelem vzít. Od mých rodičů jsem se dozvěděla, že bychom svatebním darem dostali byt ve kterém nyní s přítelem bydlíme. Jak moc velký problém by to při insolvenci byl? Byt by byl psaný na mě i na něho. Odhad nemovitosti je cca 500 tis. Můj dluh je cca 200tis děkuji za odpověď. Veronika

Odpověď

Dobrý den,

doporučuji, aby byl předmětný byt darován až po ukončení Vašeho oddlužení, protože v jeho průběhu máte povinnost hodnoty získané ( nejen ) darem vydat insolvenčnímu správci ke zpeněžení, viz § 412 odst.1) písm.b) IZ.

§ 412

Povinnosti dlužníka po schválení oddlužení

(1) Po dobu trvání účinků schválení oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty je dlužník povinen

b) hodnoty získané dědictvím, darem a z neúčinného právního úkonu, jakož i majetek, který dlužník neuvedl v seznamu majetku, ač tuto povinnost měl, vydat insolvenčnímu správci ke zpeněžení a výtěžek, stejně jako jiné své mimořádné příjmy a část výtěžku zpeněžení majetku náležejícího do společného jmění manželů, použít k mimořádným splátkám nad rámec splátkového kalendáře; za mimořádný příjem se nepovažují plnění z pojistných smluv o škodovém pojištění a plnění z titulu práva na náhradu majetkové a nemajetkové újmy,

Koronavirove odměny

Dnes mě bylo strženo z výplaty i koronavirove odměny . Lze je dostat zpátky ? Děkuji Machálková

Odpověď

Dobrý den,

Na covidové odměny nebylo nahlíženo jednoznačně, existovaly 2 výklady a ins. správci se často přikláněli k názoru, že se jedná o neobvyklý příjem a odměnu postihovali. V lednu t.r. ale vydal Vrchní soud v Praze rozhodnutí, podle kterého nebyl dlužník (zdravotník) povinen vydat insolvenčnímu správci tzv. odměnu za covid. Pokud by tedy byla Vaše odměna za covid poukázána insolvenčnímu správci, vyzvěte ho, aby Vám tu odměnu vrátil, a poukažte na rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, které ve stejné věci odměnu za covid dlužníkovi ponechalo ( spisová značka rozhodnutí je VSPH 1515/2020-B-35 VS ).

 

 

 

 
 
 

příspěvek odborům

Dobrý den. Pokud má náš zaměstnanec insolvenci, může se přihlásit do NOS a nechat si strhávat příspěvky odborové organizaci? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

ano, i v oddlužení může dlužník hradit příspěvky, hradí je ale z jeho nezabavitelné částky mzdy. 

Ztráta o ukončení insolvence

Dobrý den maminka má za sebou insolvenci ale ztratila ten papír o jejím ukončení dá se někde sehnat kopie?? Děkuji moc za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

ano, požádejte o vyhotovení opisu insolvenční soud.