Online poradna

Otázky, na které nenaleznete odpovědi ve Slovníčku základních pojmů, nebo v již zodpovězených dotazech, pokládejte prostřednictvím formuláře níže.

UPOZORNĚNÍ: Do pole textu dotazu prosím neuvádějte žádné osobní údaje typu: jméno, příjmení, adresu, telefon. Dotazy zveřejňujeme níže.

Poradna při finanční tísni

Partnery naší poradny jsou odborníci z neziskové, obecně prospěšné společnosti Poradna při finanční tísni, kteří se pohybují v oblasti insolvence již 10 let. Vedle poradenské činnosti pro občany ve finanční tísni, v hrozící či existující platební neschopnosti, nebo exekuci, pomáhají bezplatně zpracovat samotný návrh na oddlužení (insolvenční návrh).

Vyhněte se oddlužovacím šmejdům! Jak? Podívejte se na video MSp ✔

Položit dotaz

Zodpovězené dotazy

Zrušení insolvence

Dobrý den, známému byla zrušena insolvence z důvodu neplacení,se splácením měl problémy od začátku….je to skoro 2 roky od zrušení a nic se neděje,to po něm nikdo nebude vymáhat zbytek dluhu??

Odpověď

Dobrý den,

je zcela v kompetenci jednotlivých věřitelů se rozhodnout, zda a jakými kroky budou ve vymáhání nesplacených pohledávek pokračovat.

Těhotenství a vyhazov s práce

Dobrý den od loňského roku jsem v insolvenci ale teg sem zjistila že jsem těhotná a mám strach že zaměstnavatel mne vyhodí, co mne čeká jak budu splácet insolvenci když budu mít jen nemocenskou. Předem děkuji

Odpověď

Dobrý den,

srážky  z příjmu se provádějí i z nemocenské. Pokud bude nemocenská v takové výši, aby z ní bylo možné provádět srážku alespoň v zákonné minimální výši ( cca 2 300,–Kč) , nebude nemocenská problém. Pokud Vám ale příjmy klesnou tak, že z nich splátku nebude možné v této výši provádět, je možné splátku do oddlužení navýšit např. na základě darovací smlouvy, kdy by potřebnou částku za Vás do oddlužení hradila jiná osoba. Pokud by se Vám splátku do oddlužení nepodařilo navýšit, soud by oddlužení zrušil.

energie a internet

Dobrý den,
jsem v insolvenci dva roky a řádně platím. Budu se teď stěhovat a najednou nastaly komplikace s připojením elektriky, kde si prý musí ověřit věci kolem IS (tím ale budu v bytě první dny mrznout). Je možné, aby po mě chtěli nějakou jistinu, jako to chce i operátor, u kterého jsem si chtěla připojit internet a nepřipojím, protože na jistinu nemám? (chtějí po mě až pár tisíc, přitom pro někoho v insolvenci je jasné, že na to těžko má a to jsem u operátora 12 let bez dluhu)
děkuji

Odpověď

Dobrý den,

podmínky poskytování jednotlivých služeb jsou věcí dohody mezi zákazníkem a poskytovatelem. Doporučuji obrátit se na jiného poskytovatele služby.

Konec insolvence

Dobrý den,v únoru mám zaplatit poslední splátku na insolvenci,ale chybí mě dvě platby z důvodu, že jsem byla na úřadu práce a nebyli na to peníze.Vadi to nějak?Mám splněno 30 procent.Dekuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

jestliže srážky nebyly provedené z  důvodu Vašeho nízkého příjmu a v oddlužení budou uhrazeny náklady a odměna správce v celém rozsahu a  zjištěné pohledávky alespoň do výše 30%, není výpadek těchto srážek důvodem pro to, aby soud nevydal tzv. osvobozující usnesení.

Zahájení insolvenčního řízení a exekuce

Dobrý den, jak postupovat v situaci, kdy zaměstnanci na základě exekučního příkazu provádíme srážky ze mzdy a na tohoto zaměstnance bylo zahájeno insolvenční řízení. Máme dále provádět srážky ze mzdy a komu a kdy je poslat?
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

v provádění srážek budete pokračovat. Sražené částky  nebude odesílat, ale budete je deponovat a to  do rozhodnutí soudu. Pokud bude oddlužení povoleno a následně schváleno, odešlete deponovanou částku insolvenčnímu správci, kterého jmenuje soud. V případě, že návrh bude soudem odmítnutý popř. zamítnutý, pošlete deponovou srážku exekutorovi, na základě jehož příkazu  srážky provádíte.

Ručení

Dobrý den, jsem v insolvenci, kterou řádně půl roku platím. Sestra jde do insolvence a chce abych ji ručila. Je to možné?
Děkuji a pěkny den
Holubová

Odpověď

Duplicitní dotaz – zodpovězeno

Ručení

Dobrý den, jsem v insolvenci, kterou řádně půl roku platím. Sestra jde do insolvence a chce abych ji ručila. Je to možné?
Děkuji a pěkny den
Holubová

Odpověď

Dobrý den,

předpokládám,že máte na mysli situaci, kdy z příjmu dlužníka – Vaší sestry nelze provádět pro oddlužené srážky v dostatečné výši. V takovém případě je možné, aby splátka do oddlužení byla navýšena plněním další osoby. Tato osoba sama musí mít příjem, ze kterého by mohla splátku hradit. To  je ve Vašem případě možné pouze pokud  byste prokázala, že z nepostižitelné  částky, která Vám v oddlužení zbývá, po zaplacení Vašich nákladů Vám zůstane částka potřebná k navýšení sestřiny splátky.

Insolvence exmanžela

Dobrý den, mám takový dotaz, s manželem jsme si vzali společně úvěr, po rozvodu nám úvěr kvůli nedodržení smlouvy banka zesplatnila a vymáhala částku exekucí. Exmanžel měl více dluhu, proto vyhlásil insolvenci, kde mu podle jeho příjmu vypočetli že zaplatí celou částku. Já splácím splátkovým kalendářem. Exmanžel mi tvrdí, že po mě bude soudně vymáhat polovinu částky kterou v insolvenci zaplatil, že na to má ze zákona právo. Je to možné?

Odpověď

Dobrý den,

pokud jste měli vypořádané společné jmění manželů, řídí se Vaše vzájemné nároky tímto vypořádáním. Jestliže k vypořádání nedošlo, platí obecná úprava , že u dlužníků, kteří jsou zavázáni společně a nerozdílně se má za to, že podíly na dluhu jsou stejné. V případě, že   jeden spoludlužník zaplatil více, než je jeho podíl, náleží mu náhrada, vyjma případu, kdy druhý spoludlužník  splnit nemůže.

Jednorázové doplacení rodičovského prispevku

Dobry den, chtěla bych jse poptat s manželem jsme v insolvenci a máme syna 1,5 let a čekáme druhy je možné ze nám insolvence vezme jednorázový doplaceni rodičovského prispevku za 1 dítě? Moc děkuji 🙂

Odpověď

Dobrý den,

rodičovský příspěvek patří mezi příjmy, ze kterých se  v závislosti na jeho výši  provádějí srážky.  Takže ano, postižitelná část rodičovského příspěvku bude plátcem sražena a vyplacena do oddlužení.

Odpočet na dítě

Dobrý den měl bych otázku je pro mě výhodnější podat si sám daňové přiznání nebo to nechat na zaměstnavateli a chci se zeptat jestli mi to insolvenční správce může zabavit tuhle částku nebo ne Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

těžko mohu na Vaši otázku odpovědět konkrétně. Nevím, zda a jaké další příjmy, kromě příjmu ze záviské činnosti máte.  Pokud máte příjem pouze od jednoho plátce, potom je dle mého názoru jedno, jakým způsobem dańové přiznání podáte. Případný přeplatek na dani spadá jako mimořádné splátka do oddlužení bez ohledu na to, jak bylo daňové přiznání podáno.

Insolvence a rodičovský příspěvek

Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat, kde bych našla pomoc s výpočtem rodičovského příspěvku, tak abych nemusela s nikým uzavírat darovací smlouvu. Insolvenci mám zaplacenou z 62%. Od letošního roku budu vyživovat 1 osobu – dítě.
Děkuji Daňková

Odpověď

Dobrý den,

doporučuji kontaktovat naši poradnu, popř. kteroukoliv z akreditovaných osob, jejichž  přehled naleznete zde: https://sako.justice.cz/

Pohledavky v insolvenci

Dobrý den, ráda bych se zeptala, chci jít do insolvence. Mám několik půjček, některé se snažím splácet ale na jiné nezbývá. Budou se do insolvence počítat všechny půjčky nebo jen ty u kterých mám dluh ? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

insolvenční řízení se vztahuje na všechny pohledávky existující k datu zahájení řízení. Žádné z těchto závazků nesmíte mimo insolveční řízení splácet.

Vrácení peněz

Dobrý den, chci se zeptat. Zaplatila jsem peníze za lístky na divadelní představení, které bylo zrušeno, ale peníze nám stále nikdo nevrátil a teď jsem se dozvěděla že majitel firmy je v insolvenčním řízení. Je nějaká možnost, že utracené peníze ještě někdy uvidím? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

samozřejmě svoji pohledávku můžete do insolvenčního řízení přihlásit, obávám se ale, že její uspokojení bude nepatrné, pokud vůbec nějaké bude. Další postup bude  závislý na tom, jakou  formou bude insolvence probíhat. Pokud bude na majetek dlužníka prohlášen konkurz, můžete neuhrazenou část pohledávky vymáhat i po jeho skončení. V případě oddlužení, které skončí osvobozujícím usnesením,  bude nesplacená část pohledávky již nevymahatelná.

Osetrovne

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda ošetřovné na dítě spadá do insolvence. Má správcové říká, že ano, ale správce od známé ji řekl že ne. Dekuji

Odpověď

Dobrý den,

ošetřovné není zahrnuté do jiných příjmů, ze kterých lze provádět srážky do oddlužení. Nicméně text zákona umožňuje dvojí výklad, jak sama uvádíte. Z tohoto důvodu doporučuji, abyste se se žádostí o stanovisko obrátila na Váš insolvenční soud.

Dohoda o provedení práce

Dobrý den, jsem na mateřské, IS mám řešenou darek, naskytla se mi pracovní možnost na dohodu. Je možné zrušit dar a posílat to celé z dohody? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

vše bude záviset na  výši Vašich příjmů, zda z nich bude možné provádět srážky pro oddlužení v dostatečné výši. Uzavření dohody a výši příjmu doložte soudu spolu se žádostí o změnu splátkového kalendáře. Zároveń by měl  dárce  soudu a správci oznámit ukončení plnění z darovací smlouvy.

insolvence

Dobrý den přeplatek z ročního vyúčtování daní – bonus na dítě musím odevzdat insolvenčnímu správci? děkuji za odpověď Dana

Odpověď

Dobrý den,

přeplatek na ročním vyúčtování daně není totožný s daňovým bonusem na dítě, který může tvořit pouze jeho část. Daňový bonus na dítě nelze postihnout. Naproti tomu přeplatek na dani, popř. jeho rozdíl po odečtení daňového bonusu, je nutné do oddlužení odevzdat.

Ivf v insolvenci

Dobrý den děkuji za zodpovězení minulého dotazu ještě jsem se chtěla zeptat je mi 32 let mám insolvenci ještě na něco málo přes 2 roky jak už jsem v minulém dotaze zmiňovala. Chtěla bych jít na IVF umělé oplodnění jelikož se nám nedaří otěhotnět. Mohu na IVF a plánování těhotenství nebo se v době insolvence nesmím snažit umělé oplodnění děkuji ještě za odpověď Veronika

Odpověď

Dobrý den,

i za trvání oddlužení můžete plánovat těhotenství, popř. otěhotnět, porodit dítě. Ve Vašem zájmu potom bude  zajistit hrazení splátky do oddlužení i v případě, že by z Vaší mateřské či rodičovské nebylo možné provádět srážku v dostatečné výši, jak jsem uváděla v minulé odpovědi.

Společná insolvence

Dobrý den,
mám společnou insolvenci s manželem,ale nežiji s ním. Obávám se,aby plnil řádně závazky a hlavně neudělal nějaký jiný finanční problém. Mám nějakou možnost,když se rozvedu a on nedostojí svým závazkům,ošetřit,aby mi insolvence doběhla řádně?Insolv.správce nám říkal,že jsme celých 5 let v podmínce, nesplňujeme zaplacení 30% dlužné částky a že stále budou posuzovat,že jsme vynaložili veškeré úsilí o maxim.zaplacení. Já se o to snažím, ale u manžela si tím nejsem jistá.
Děkuji mnohokrát za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

ve společném oddlužení jsou manželé považováni za “jednoho dlužníka”.  To znamená, že oddlužení trvá a končí pro oba manžele stejně. Neplnění podmínek a povinností jedním z manželů v důsledku může znamenat zrušení oddlužení – tedy opět pro oba dva manžele. Rozdělit společné oddlužení na dvě samostatná řízení není možné.

Nezaplacené faktury

Dobrý den

Jsme skupina lidí osvč, člověk pro kterého jsme dělali zakázku nechce zaplatit za práci.

Lze na něj podat insolvenci? Popřípadě jak postupovat.

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

obecně může věřitel podat insolvenční návrh na dlužníka, pokud může prokázat, že jeho dlužník má závazky alespoň u dvou věřitelů po splatnosti déle než 3 měsíce. Pokud jsou Vaše pohledávky po splatnosti déle než 3 měsíce a jsou podloženy smluvně (např. smlouvou o dílo), můžete na dlužníka podat insolvenční návrh. Insolvenční návrh si můžete sice sepsat sami, ale spíše bych Vám doporučil obrátit se na advokáta. V insolvenčním návrhu musíte označit svého dlužníka (jméno, RČ/dat. nar., příp. IČ a jeho bydliště) a specifikovat alespoň dvě pohledávky (označení věřitele, důvod pohledávky, výše pohledávky a její splatnost). Na závěr věřitel (insolvenční navrhovatel) uvede formulaci “Vzhledem k výše uvedenému věřitel navrhuje, aby soud vydal usnesení o úpadku dlužníka a prohlásil na jeho majetek konkurz”. Insolvenční navrhovatel (ten, jehož jménem bude insolvenční návrh podán – návrh může podat jedna osoba a v návrhu uvede pohledávky ostatních věřitelů) musí k návrhu připojit dvojmo přihlášku své pohledávky na předepsaném formuláři viz https://isir.justice.cz/isir/common/stat.do?kodStranky=FORMULAR (ostatní věřitelé si své pohledávky přihlásí samostatně po rozhodnutí o úpadku) a listiny prokazující důvod jeho pohledávky (např. smlouvu o dílo – samotná faktura nestačí) a další relevantní listiny (např. upomínky). Insolvenční návrh se podává u krajského soudu dle bydliště/sídla dlužníka (v případě bydliště/sídla v Praze se jedná o Městský soud v Praze). Společně s insolvenčním návrhem musí insolvenční navrhovatel zaplatit na účet soudu zálohu na náklady insolvenčního řízení ve výši 10 000 Kč. Pokud soud vydá usnesení o úpadku a prohlásí na jeho majetek konkurz (příp. mu povolí oddlužení, požádá-li o něj dlužník), začne insolvenční správce zjišťovat a zajišťovat jeho majetek, bude jej zpeněžovat a výtěžek poté rozdělí mezi věřitele. Je to však běh na dlouhou trať (celé řízení může trvat i několik let).

Své pohledávky můžete také vymáhat prostřednictvím vymáhacích společností (agentur), nebo soudně (žalobou) a posléze prostřednictvím exekutora.

Daně

Dobrý den ,chci se zeptat budu jsi dělat přes práci daně jelikož jsem v insolvenci chci se zeptat na Daňový bonus na děti za celý rok jestli mi zůstane jestli to není nepostižitelná částka.předem děkuju

Odpověď

Dobrý den,

na Váš dotaz existují dva protichůdné názory a pokud vím, tak závazné rozhodnutí ještě neexistuje. Na jednu stranu je v insolvenčním řízení možné postihnout jen příjmy, jaké lze postihnout v exekuci, přičemž v exekuci daňový bonus postihnout nelze, na druhou stranu insolvenční zákon vyjmenovává tzv. mimořádné příjmy, které dlužník není povinen vydat insolvenčnímu správci, a daňový bonus v tomto výčtu uveden není. Bude tedy záležet na Vašem insolvenčním správci. Bude-li po Vás požadovat, abyste mu daňový bonus vyplatil, sdělte mu, že se domníváte, že daňový bonus vydávat nemusíte, protože se jedná o příjem, který nelze postihnout exekucí. Bude-li insolvenční správce trvat na svém, podá zprávu soudu, že jste mu nevydal tento daňový bonus. Poté soud rozhodne, zda jste povinen daňový bonus insolvenčnímu správci vydat či nikoliv.