Vítkovice: Žaloba kvůli Adularya, protesty proti Janu Světlíkovi, připojení k Moravia Industry a další

Česká exportní banka i exportní pojišťovna EGAP podaly trestní oznámení z důvodu způsobené škody, která vznikla při stavbě elektrárny Adularya v Turecku. Mateřská společnost Vítkovice a.s. požádala soud o zrušení smlouvy o prodeji výrobních částí firmy Vítkovice Power Engineering – divize Energetického strojírenství a Mostárny.

Čtyři sta zaměstnanců Vítkovických strojíren protestovalo v Ostravě proti Světlíkovi. Pracovníci Vítkovických strojíren během února a zatím i března nedostali mzdy za leden a hrozí zastavení výroby. Společnosti Vítkovice a Moravia Industry spolu vedou spor o platnost pronájmu výrobních hal, které se nacházejí v areálu bývalého závodu Hard Jeseník. Vítkovice přihlásily své pohledávky vůči společnosti Moravia Industry, která vstoupila do insolvence.

ČEB I EGAP PODÁVAJÍ ŽALOBU KVŮLI ELEKTRÁRNĚ ADULARYA

Začátkem ledna podala Česká exportní banka (ČEB) trestní oznámení z důvodu způsobené škody. ČEB půjčila 12 miliard korun na stavbu elektrárny Adularya v Turecku. Pro Hospodářské noviny to uvedl mluvčí banky Jan Černý.

Trestní oznámení rovněž podá i exportní pojišťovna EGAP. Ta celý projekt pojišťovala. Pro pokrytí ztráty, kterou turecký projekt způsobil, bude EGAP potřebovat 1,9 miliardy korun. Dle Hospodářských novin je má dostat ze státního rozpočtu. S již dříve vytvořenými rezervami, o které pojišťovna také přijde, ale budou ztráty výrazně vyšší.

“Adularya je problém od samého začátku. Od podkladů, kontraktora až po míru posouzení rizik. Je to učebnicový příklad, na kterém se vedení obou institucí může naučit, na co si dávat pozor,” uvedl pro HN ministr průmyslu Tomáš Hüner. Podle něj se stát může snažit pouze minimalizovat škody.

ČEB, EGAP i turecký národní fond, který dnes elektrárnu spravuje, se snaží projekt prodat. Dostavba elektrárny ale bude stát další peníze. Odhady se pohybují od několika stovek milionů až ke třem miliardám korun. Nezávazné nabídky, které se zatím na elektrárnu sešly, se pohybují okolo šesti miliard korun, tedy poloviny vyplaceného úvěru.

Otázkou zůstává, na kom může stát případnou škodu vymáhat. Příjemcem úvěru byla jako investor turecká firma Naksan Holding, která však byla při předloňském tureckém puči znárodněna. Elektrárnu stavěla ostravská firma Vítkovice Power Engineering, která je nyní v konkurzu a většina jejího majetku se už prodala. Případné trestní oznámení kvůli způsobené škodě nicméně nevylučuje ani insolvenční správce David Vandrovec, který má konkurz Vítkovic na starost. “Stále to zkoumáme, s ČEB i EGAP se chceme sejít a celou věc řešit. Některé dohody uzavřené v minulosti Vítkovicemi jsou, řekněme, velmi složitě pochopitelné,” řekl insolvenční správce.

VÍTKOVICE ŽÁDAJÍ SOUD O ZRUŠENÍ SMLOUVY O PRODEJI ČÁSTI VPE

Koncem ledna mateřská společnost Vítkovice a.s. požádala soud, aby zrušil smlouvu o prodeji výrobních částí firmy Vítkovice Power Engineering. Jedná se o divize Energetické strojírenství a Mostárnu.

Z informací v insolvnečním rejstříku vyplývá, že podle nich insolvenční správce David Vandrovec porušil usnesení soudu, který schválil prodej obou divizí mimo dražbu. Ze jmění firmy pak správce vyloučil některé stroje, více než 500 pohledávek nebo 30 smluv týkajících se běžných zakázek. K tomu však podle advokáta Vítkovice a.s. Marka Gocmana neměl souhlas soudu. Mohlo to pak mít vliv na stanovení ceny.

Dle Vítkovic, a.s., bylo také výběrové řízení nepřiměřeně krátké. “Takto nepřiměřeně krátká lhůta může vést i ke skryté diskriminaci některých zájemců,” uvádí žaloba, ve které je zpochybněna i transparentnost výběrového řízení.

Insolvenční správce odmítá, že by se něčeho takového dopustil. Už dříve uvedl, že díky rychlému nalezení kupce nemusela být ve VPE ukončena výroba a propuštěny stovky zaměstnanců.

ZAMĚSTNANCI PROTESTOVALI PROTI SVĚTLÍKOVI

Čtyři sta zaměstnanců Vítkovických strojíren dne 9. února protestovalo v Ostravě proti společnosti Vítkovice, a.s., které patří do holdingu podnikatele Jana Světlíka. Jak bylo uvedeno výše, společnost žalobou žádá, aby soud zrušil smlouvu o prodeji výrobních částí její dceřiné firmy Vítkovice Power Engineering. Zaměstnanci měli obavy, že kvůli této žalobě hrozí podniku zastavení výroby a propouštění.

Generální ředitel Vítkovických strojíren Bohuslav Fajmon sdělil v prohlášení, že vedení akci zaměstnanců podporuje a že žalobu vnímá jako účelový krok, který má poškodit nové majitele. Mluvčí Vítkovic, a. s., Eva Kijonková řekla, že protest byl spíše akcí vedení strojíren než zaměstnanců a že žaloba chod firmy nijak neomezuje.

“Protest je, protože Světlík dal žalobu na insolvenčního správce, potažmo vlastně na Vítkovické strojírny, a že zneplatnil prodej Kotlárny a Mostárny. Ohrožuje to existenčně, protože zákazníci začínají stahovat si zakázky a nejsme tím teď momentálně důvěryhodní,” řekla novinářům Jarmila Bartošová, která je předsedkyní Základní organizace Odborového svazu KOVO Energetické strojírenství. Zaměstnanci strojíren požadují, aby Vítkovice, a.s., žalobu stáhly, nebo aby soud o ní urychleně rozhodl.

VÍTKOVICKÉ STROJÍRNY JSOU BEZ MEZD, LIDÉ SE BOJÍ SE UKONČENÍ VÝROBY

Pracovníci Vítkovických strojíren během února a zatím i března nedostali mzdy za leden a podle nich hrozí zastavení výroby. ČTK to 2. března řekli generální ředitel Vítkovických strojíren Bohuslav Fajmon a předseda Základní organizace Odborového svazu KOVO Ocelové konstrukce Lubomír Mišun.

Jako hlavní důvod nevyplacení mezd označil předseda představenstva společnosti Franco De Poisd’Eau & Cie, František Pivoda, insidenční žalobu ze strany Vítkovic, a.s. Kvůli ní firma nedostala bankovní úvěr. Mluvčí Vítkovic, a.s., Eva Kijonková popřela, že by nedostatek finančních prostředků ve společnosti souvisel právě s žalobou. “Nemůže to nijak souviset, protože k prodeji došlo na konci září, my jsme žalobu podali na konci ledna a víme, že i v mezidobí měly Vítkovické strojírny finanční potíže minimálně ve vztahu k Vítkovicím, kterým dluží více než 20 milionů korun,” uvedla mluvčí.

“V době, kdy jsme to převzali, tam nebyla žádná práce. A protože jsme nechtěli přijít o zaměstnance, tak jsme půjčovali ze skupiny do společnosti peníze a předjednali jsme si financování s bankou, že v okamžiku, kdy uplyne devadesátidenní lhůta, kdy zúčastněná osoba může podat insolvenční žalobu na proces prodeje, tak že nám následně banka zafinancuje další provoz firmy,” řekl Pivoda. Vítkovice ale žalobu devadesátý den podaly. Podle Pivody má žaloba jen vyděračský charakter. “Od té doby se snažíme s Vítkovicemi dohodnout, aby to stáhly,” řekl Pivoda.

Strojírny si teď nejsou schopny dle něj samy na mzdy vydělat. “Jediná šance, jak se ke mzdovým prostředkům dopracovat, je buď stažení žaloby a narovnání vztahů s Vítkovicemi, a. s., následně se uvolní financování jak z banky, tak od nás ze skupiny, nebo budeme muset dělat další právní kroky a bránit se soudní cestou a zaměstnanci se budou muset obrátit s naší součinností na úřad práce, aby mzdy vyplatil,” řekl Pivoda.

Situace by se měla vyřešit během následujících dní, ale není zatím jasné jakým způsobem. “Já se domnívám, že řešení by mělo přijít příští týden, a těžko předjímat, jaké. Na obě strany je to možné. Jednáme o řešení situace a uvolnění zdrojů, které by saturovaly tento problém, a já žiju v naději, že se to příští týden ukončí,” uvedl Fajmon.

“Příští týden má být jednání s odbory, kde nám má být sděleno, jakým způsobem firma bude řešena, to znamená, bude-li na výplaty. Bude-li řešení příznivé, že firma pojede dál, což by bylo dobře, tak pokračujeme. V případě, že by se některé kroky nepodařilo managementu zrealizovat, tak je riziko řešení insolvencí,” řekl Mišun.

SPOR MEZI VÍTKOVICEMI A MORAVIA INDUSTRY O NÁJEM HAL V HARDU JESENÍK

Společnosti Vítkovice a Moravia Industry spolu vedou spor o platnost pronájmu výrobních hal, které se nacházejí v areálu bývalého závodu Hard Jeseník. Dle Vítkovic společnost Moravia Industry měla haly kvůli výpovědi nájemní smlouvy do konce února vyklidit a předat. Oproti tomu společnost Moravia Industry výpověď z nájmu napadla u soudu a zároveň požádala o předběžné opatření. Podle mluvčí Vítkovic, Evy Kijonkové, haly doposud nebyly předány.

V listopadu loňského roku firma Moravia Industry koupila výrobu montovaných hal v závodu Hard Jeseník od insolvenčního správce firmy Vítkovice Power Engineering. Majitelem většiny výrobních hal ale zůstala společnost Vítkovice, která koncem loňského roku společnosti Moravia Industry dala výpověď. Výpovědní lhůta podle Kijonkové skončila 28. února.

VÍTKOVICE SE PŘIPOJILY K INSOLVENČNÍMU ŘÍZENÍ S MORAVIA INDUSTRY

Dne 7. března 2018 zahájil Krajský soud v Ostravě insolvenční řízení s Firmou Moravia Industry, které společnost Vítkovice pronajímá haly Hardu Jeseník. Dle mluvčí Vítkovic Evy Kijonkové Vítkovice přihlásily své pohledávky ve výši přes čtyři miliony korun.

Moravia Industry koupila středisko Hard Jeseník, část závodu Vítkovice Power Engineering (VPE), ve výběrovém řízení loni 3. listopadu. Převzala stroje, know-how, zakázky, menší část nemovitostí a zhruba 130 zaměstnanců. Vedení Moravia Industry poté oznámilo, že v produkci montovaných hal hodlá pokračovat a jedná o zakázkách na příští rok.

Situace v bývalém Hardu Jeseník je nepřehledná. Firmy Moravia Industry a Vítkovice vedou spor o platnost pronájmu výrobních hal v areálu závodu Hard Jeseník. “Haly měly být vítkovické skupině předány nejpozději 1. března. Moravia Industry je však dodnes nepředala a Vítkovicím opakovaně zamezila vstup,” dodala Kijonková.

Zdroj: ČTK

Sdílet