Banka neprověřila dlužníka, úroky tedy nedostane

Brno 22. října 2018 – Komerční banka u žadatele o půjčku nedostatečně prověřila jeho schopnost splácet. Dlužník nyní drží v ruce rozsudek, který potvrzuje jeho povinnost vrátit pouze půjčenou částku. Na úroky a poplatky už banka nárok nemá.

V novém zákoně o spotřebitelském úvěru je stanoveno, že věřitel je povinen posoudit úvěruschopnost dlužníka, v opačném případě dlužník věřiteli nemusí splácet úroky, ale pouze jistinu. Zajímavé je, že k podobnému závěru dospěl Nejvyšší soud také v případě úvěrové smlouvy uzavřené ještě podle staré úpravy. Článek k tomuto tématu si můžete přečíst na portále Měšec.cz:

https://www.mesec.cz/clanky/banka-si-neoverila-potvrzeni-o-prijmu-pujcka-tak-byla-bez-uroku-a-bez-poplatku/

S blížící se novelou insolvenčního zákona budeme muset být všichni obezřetnější. Znamená to nejen více a lépe prověřovat, komu půjčíme, ale také třeba to, komu pronajmeme svůj byt. Neplatič se totiž z bytu dostává špatně, dlužný nájem z neplatiče ještě hůř. Jakou šanci má ale běžný člověk oproti velkým bankovním institucím, které si budují své databáze a přístup k požadovaným datům mají o poznání snazší?

Dojde-li v rámci novelizace insolvenčního zákona k prolomení 30% limitu, bude namístě opravdu velká ostražitost. Pozitivní na tom ale bude, že díky vyšší úrovni kontroly ze strany institucí skončí v dluhové pasti méně lidí. Jak se ale v pozici věřitele zachová občan? Banky mu své databáze nezpřístupní, reference od předchozího pana domácího u nás na rozdíl od zahraničí zatím moc nefungují. Budeme si navzájem méně věřit?  

Autor: Mgr. Tomáš Valášek, výkonný ředitel Insolvence 2008 a. s.

Sdílet