Články

Nejhorší situace za poslední dva roky. Přibývá insolvencí, problémy mají hlavně domácnosti

V Česku nadále přibývá insolvencí – v prvním kvartálu letošního roku narostl meziročně počet podaných insolvenčních návrhů o 8,5 procenta. Do problémů se dostávají především domácnosti.

Insolvencí opět přibývá, může za tím být horší ekonomika i větší agrese exekutorských úřadů

Lidé mají stále větší problém vyjít se svými příjmy a do potíží se dostává i čím dál více firem. Důvodů je více, výsledek je ale jednoznačný. Podle aktuálních dat v Česku v posledních měsících výrazně roste počet podaných insolvenčních návrhů.

Anketa: Co bylo událostí v justici pro rok 2023?

Personální obměna Ústavního soudu novým prezidentem Petrem Pavlem byla jednoznačně událostí v tuzemské justici za uplynulý rok. Myslí si to většina osobností, které Česká justice v již tradiční anketě oslovila. Přestože podle respondentů celý proces občas budil rozpaky, nakonec vedl k dobrému výsledku.

První reprezentační ples insolvenčních správců: Vzdání úcty profesi a dobročinnost v metropoli Hané

Spolek moravských insolvenčních správců a partneři plesu si Vás dovolují pozvat na První reprezentační ples insolvenčních správců, který se bude konat dne 2. března 2024 v Olomouci.

Data ukazují, jak se zhoršuje kondice podnikatelů. Které obory jsou na tom nejhůř?

Počet podnikatelů, kteří skončili v insolvenci, v posledních třech letech pravidelně klesá. Letos se ale trend pravděpodobně zase obrátí a poprvé od roku 2019 dojde k nárůstu. Od letošního ledna do konce října zkrachovalo celkem 4789 firem, což je téměř o 200 víc než za stejné období loňského roku.

Ministerstvo u odměn postupuje jako „Chytrá horákyně“. Je třeba je zvýšit, upozorňují insolvenční správci

Odměna insolvenčních správců se podle nové vyhlášky nezvedne. I přes zkrácení doby oddlužení z 5 na 3 roky však zůstane stejná. Podle prohlášení ministerstva spravedlnosti je to vstřícný krok k insolvenčním správcům. Ti však trvají na tom, že odměny je třeba zvýšit.

Zhoršuje se ekonomická situace. Počet insolvenčních návrhů začíná růst

V České republice roste počet podaných insolvenčních návrhů. V meziročním srovnání se za poslední čtvrtletí zvýšil o 4,4 %. Informovala o tom společnost Insolvence 2008. Zlepšit situaci dlužníků by měla rovněž novela insolvenčního zákona, jež v Poslanecké sněmovně prošla prvním čtením. K návrhu však mají odborníci řadu připomínek.

Místo pěti let tři roky. Doba oddlužení se možná zkrátí, sněmovna podpořila novelu insolvenčního zákona

Doba oddlužení se možná zkrátí ze současných základních pěti let na tři roky pro všechny dlužníky. Předpokládá to vládní novela insolvenčního zákona, kterou v úterním úvodním kole podpořila sněmovna. Oddlužení je jednou z možností řešení úpadku.

Ministerstvo plánuje navýšit odměny insolvenčním správcům. O změně advokátního tarifu dál jedná

Společně s novelou insolvenčního zákona, kterou na mimořádné schůzi projedná sněmovna, by mělo dojít k navýšení odměn insolvenčních správců. Ministerstvo také stále vyjednává o navýšení advokátního tarifu. Snaží se přepracovat návrh, který zkritizovalo Ministerstvo financí, ale i soudy.

Oddlužení netáhne. Počet návrhů klesá

V České republice klesá počet insolvenčních návrhů. V meziročním srovnání se v prvním pololetí letošního roku oproti stejnému období loňského roku snížil počet podaných insolvenčních návrhů téměř o šest procent. Čísla jasně dokládají, že oddlužení přestává plnit svoji roli. Nebezpečný trend by mohla zvrátit novela insolvenčního zákona, k jejímuž návrhu však mají odborníci řadu připomínek. S průtahy se potýká i termín jejího schválení.