Online poradna

Otázky, na které nenaleznete odpovědi ve Slovníčku základních pojmů, nebo v již zodpovězených  dotazech, pokládejte prostřednictvím formuláře níže.

Partnery naší poradny jsou odborníci z neziskové, obecně prospěšné společnosti  Poradna při finanční tísni, kteří se pohybují v oblasti insolvence již 10 let. Vedle poradenské činnosti pro občany ve finanční tísni, v hrozící či existující platební neschopnosti, nebo exekuci, pomáhají bezplatně zpracovat samotný návrh na oddlužení (insolvenční návrh). 

O zodpovězení vašeho dotazu budete informováni e-mailem. Vzhledem k velkému množství dotazů nelze stanovit  pevný  termín  pro odpovědi. 

11.10.2019 15:34 – Cestovní náhrady – D.

Dobry den, jsem v insolvenci a pracuji jako ridic v mezinarodni doprave ve smlouve mam minimalni mzdu zbytek v dietach.. Na vyplatnim listku mam oboje ale rozdelene na cistou mzdu a diety zvlast muze mi insolvence strhavat cele diety? Vetsina lidi rika ze na diety mi sahnout nesmi pokud nejsou soucastni ciste mzdy.. I kdyz muj minimalni prijem nestaci na splaceni dluhu je mozne zabavit diety cele nebo jen cast jako doplatek.? Diky za info
Odpověď:

Při oddlužení se provádějí srážky z příjmů, které lze postihnout výkonem rozhodnutí nebo exekucí. Diety, resp. cestovní náhrady, představují příjem, který nelze postihnout výkonem rozhodnutí ani exekucí. Z toho tedy vyplývá, že diety nelze postihnout ani v exekučním řízení ani v insolvenčním řízení. Diety Vám tedy zůstanou v plné výši. Pokud však Vaše (minimální) mzda nestačí na to, abyste za 5 let splatil alespoň 30% nezajištěných závazků (předpokládám, že rozhodnutí o úpadku bylo vydáno před 1.6.2019), měl byste část diet odevzdávat dobrovolně na účet insolvenčního správce (IS), aby nedošlo ke zrušení oddlužení. Jakou částku byste měl z diet odevzdávat a jakým způsobem (zda přímo Vámi na účet IS, nebo prostřednictvím dárce), to byste měl konzultovat s Vaším IS.

11.10.2019 15:32 – Pokuta za přestupek – R. 

Dobrý den,prosím o radu.Mam pokutu za řízení přestupek.Ins.mam schválenou, ale pokuta v ní zahrnuta není.Vubec se nepřihlásil do pohledávek. Co mám nyní dělat,ins správce mi na to neodpovídá,bojím se,když začnu pokutu splácet,že to bude upřednostňování.Muzete mi prosim poradit.Dekuji a preji hezky den.
Odpověď:

Pokuta za přestupek má povahu tzv. mimosmluvní sankce, která se dle § 170 písm. d) insolvenčního zákona v insolvenčním řízení neuspokojuje žádným ze způsobů řešení úpadku. Pravděpodobně z tohoto důvodu ji věřitel ani nepřihlásil do insolvenčního řízení, protože ví, že se takové pohledávky v insolvenčním řízení neuspokojují. Tuto pohledávku nemůže věřitel vymáhat vedle probíhavšího insolvenčního řízení, a to ani po skončení oddlužení, budete-li osvobozen od placení zbylých závazků. Osvobozující usnesení se totiž vztahuje i na pohledávky, které se v insolvenčním řízení neuspokojují. Věřiteli tak nezbývá, než pohledávku odepsat.

11.10.2019 15:30 – Jak dlouho budu v insolvenci? - L. F.

Dobrý den jsem již v insolvenci. Můj dluh je 170. 000. Měsíční příjem mám 15 tisíc čistého,za kolik měsíců budu z insolvence ven? Děkuji
Odpověď:

Z příjmu 15 000 Kč lze provádět srážky ve výši 5 714 Kč, nemáte-li žádnou vyživovací povinnost. Z každé srážky si Váš insolvenční správce (IS) srazí svoji odměnu ve výši 1 089 Kč, takže mezi věřitele bude rozdělovaná částka cca 4 625 Kč. Je-li Váš dluh ve výši 170 000 Kč, pak tento dluh splatíte za 37 měsíců, resp. 38 měsíců, protože si Váš IS z první srážky srazí navíc odměnu za přezkoumání přihlášených pohledávek (u Vás se jedná o částku 2 420 Kč). Po splacení 100% zjištěných pohledávek (tedy cca po 38 splátkách) podá Váš IS soudu zprávu o splnění oddlužení a soud vydá usnesení, kterým vezme na vědomí splnění oddlužení, zprostí IS jeho funkce a Vás osvobodí od placení zbylých pohledávek, čímž budete oddlužena.

11.10.2019 15:29 – Změna zaměstnání - L. M.

Dobrý den. Jsem v insolvenci již 1,5 roku. Uvažuji o změně zaměstnání (řidič zájezdového autobusu). Můj dotaz je takový: U nového zaměstnavatele bych měl přiznáno cca 21.000,- hrubého, což nepokryje splátky oddlužení. Zbytek bych dostával v dietách (která je nepostižitelná složka). Je možné se nějak (a jakým způsobem) domluvit se soudem, že bych z diet zasílal určitou částku? Dejme tomu 10.000,- (min. splátka pro 30% je 7.235,-, avšak již jsem z nynějšího zaměstnání měl splátky přes 20.000,- měsíčně). 
Odpověď:

Dobrý den, toto možné je, domluvte se na formě s Vaším insolvenčním správcem. Většinou se tyto situace řeší darovací smlouvou nebo smlouvou o důchodu, kdy Vám oficiálně příjmy navyšuje 3.osoba.

11.10.2019 15:28 – Nepoctivý záměr - M.

Dobry den nabral jsem si pujcky ktere nejsem dale moc splacet stalo se to tak ze pritelkyne nemuze najit pres rok praci neco sem pouzil na automaty muze to byt nepoctivy zamer kdyz to resim ambulantne u doktorky dekuji za odpoved
Odpověď:

Zda půjde o nepoctivý záměr, to se zjistí až v průběhu řízení. Důležité bude, zda nějaký věřitel vyjádří nesouhlas s povolením oddlužení, např. z toho důvodu, že jste si bral půjčky v době, kdy jste musel vědět, že je nebudete schopen splácet, příp. z důvodu, že jste je použil na hazardní hry. Pokud nějaký věřitel takový návrh podá, bude se jím muset soud zabývat podrobněji a bude muset rozhodnout, zda Vám povolí oddlužení či nikoliv. Jestliže žádný věřitel takový návrh nepodá, soud to sám zjišťovat nebude a oddlužení Vám povolí.

11.10.2019 15:27 – Podmínky pro povolení oddlužení - L. N.

Dobrý den, mám krátný dotaz, zda splňuji podmínky osobního bankrotu. Moje společnost SRO se nachází v konkurzu. Na fyzickou osobu mám právě z tohoto podnikání podepsané 2 směnky celkově asi na 5 mil. Jedná se o banku a nebankovní společnost. V současné době pracuji pouze na dohodu o provedení práce (10 tis.) a starám se o své staré rodiče, na které pobírám příspěvěk na péči ve výši asi 2x 4500,- měsíčne. Jsem bez majetku. Chtěl jsem se zeptat, zda po novele insolvenčního zákonu splňuji podmínky osobního bankrotu a zda mi můžete odhadnout výši měsíčních splátek. Děkuji mnohokrát za poskytnuté informace k osobnímu banktoru / oddlužení. 
Odpověď:

Jednou z podmínek pro povolení oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty je, že dlužník je minimálně schopný uhradit odměnu a náklady insolvenčního správce a plnění ve stejném rozsahu jako insolvenční správce musí obdržet i věřitelé. V praxi to vychází tak, že minimální splátka pro oddlužení je 2 300,– K navýšení této částky dochází, pokud má dlužník více věřitelů, čímž se navýší částka určená pro správce a tím i plněné pro jednotlivé věřitele. Srážku v této výši lze u dlužníka, který nemá jiné vyživovací povinnosti, provádět z čistého měsíčního příjmu ve výši 10 000,– Kč. Pokud máte příjem 10 000,– Kč na základě DPP, potom z této částky musíte odvádět ještě zdravotní pojištění, které je cca 1 880,– Kč měsíčně. Z uvedeného je zřejmé, že samotný příjem z DPP ve výši 10 000,– Kč by Vám nedostačoval. Bylo by tedy nutné posoudit, zda příspěvek na péči u vás nahrazuje příjem. V takovém oddlužení by bylo možné ho zohlednit a ekonomickou podmínku pro povolení oddlužení byste splňoval. Po detailní posouzení, výpočet předpokládané výše splátky a samotné zpracování návrhu doporučuji kontaktovat s nezbytnými doklady o příjmech kteroukoliv z akreditovaných osob, které služby v oddlužení poskytují zdarma a jejichž seznam naleznete zde https://sako.justice.cz/

11.10.2019 15:25 – Ukončení oddlužení – K.

Dobrý den chtěla bych se zeptat jak se dozvím o ukončení insolvence a jestli mohu požádat o ukončení dříve než uplyne doba 5 let. Mám zaplaceno 494 303,- z 566000, – tudíž to je 58,55% předem vám Děkuji za odpověď. 
Odpověď:

Oddlužení plněním splátkového kalendáře, o které se Vám zřejmě jedná, může skončit dříve než za 5 let pouze za předpokladu, že bude zaplaceno 100% přihlášených pohledávek a náklady a odměna insolvenčního správce. V opačném případě trvá po celou lhůtu 5 let. Po zaplacení 100% nebo uplynutí lhůty vydá soud usnesení, kterým řízení končí.

11.10.2019 15:23 – Ukončení oddlužení – P. K.

Mám dotaz jde nějak ukončit insolvenci pokud mám zaplaceno 30%.diky.
Odpověď:

Pokud máte na mysli ukončení oddlužení plněním splátkového kalendáře s vydáním osvobozujícího usnesení, tak to možné před uplynutím pětileté lhůty není, ledaže byste uhradil 100% přihlášených pohledávek a náklady a odměnu insolvenčního správce. Splátkový kalendář bude pokračovat do zaplacení pohledávek, nejdéle však do uplynutí zmíněné pětileté lhůty.

11.10.2019 15:22 – Ukončení insolvence – A.

Dobrý den ráda bych se zeptala. dne 15.9.2019,jsem uhradila poslední částku v insolvenci, po dobu 24 měsíců kde sem uhradila 100% věřitelům. na otázku, kdy uvědomí mého a manžela zaměstnavatele o zrušení srážek ze mzdy ,my odpověděla, že napřed potřebuje od všech věřitelů potvrzení ,že je zaplaceno vše na 100%,tak srážka v měsíci řijen mi bude stále stržena. .Nechápu teda, za co si po dobu 29 měsíců od ustnovení správce brala částku 1633 Kč. ,kdy jak sama tvrdí,že vše je již uhrazeno. Má podklady,kolik věřitelům dlužím,a ona po dobu 2 let,spis,kdy a kolik převáděla věřitelům,tak podle náhledu musí vidět,že je vše v pořádku,a záměrně to neprodlužuje, dekuji 
Odpověď:

V případě, že 100% pohledávek a poměrná část odměny a nákladů správce jsou uhrazeny dříve než za 5 let, podává správce na soud zprávu o splnění oddlužení a to zpravidla v průběhu měsíce následujícího po zaplacení pohledávek. Na základě této právy soud vydá rozhodnutí, kterým bere splnění oddlužení na vědomí, toto rozhodnutí doručuje i zaměstnavateli dlužníka, pro kterého je impulsem k ukončení srážek. Přeplatek vzniklý srážkami, které v mezidobí dojdou na účet správce, Vám správce vrátí. Záměrné prodlužování ze strany správce by nemělo žádný význam, odměna mu náleží pouze za trvání oddlužení, tedy za období do zaplacení pohledávek.

11.10.2019 14:42 – Prodej domu z dědictví - M. W.

Dobrý den. Jsem v oddlužení splátkovým kalendářem od 06/2015. Teď bych měla dostat dědictví po mamince v hodnotě 1/2 z 1000000,-. Součástí je i dům, ve kterém bydlím s partnerem a nezletilou dcerou. Je možné nějak zabránit prodeji domu? Na domě je hypotéka, která je také součásti dědictví. Děkuji.
Odpověď:

Dobrý den, toto musíte probrat s Vaším insolvenčním správcem. Nevím, na kolik % plníte nezajištěným věřitelům, jak je ohodnocena nemovitost a kolik je doplatek hypotéky. Jestliže ale po doplacení hypotéky a nákladů prodeje domu zůstane na plnění pro věřitele, měl by správce Vaše dědictví zpeněžit a výtěžek rozdělit mezi Vaše věřitele.