V červnu byl rekordní počet reorganizací krachujících firem

Letošní červen přinesl rekordně vysoký počet schválených reorganizací podniků v jednom měsíci, a to celkem šest. Za poslední rok jich bylo okolo dvou za měsíc. Vyplývá to z dat agentury Surveilligence, která pomáhá insolvenčním správcům s dohledáváním majetku firem v insolvenci.

“Reorganizace jsou poměrně specifické, takže se nedá hovořit o rostoucím trendu. Pokud by tomu ale tak bylo, je to určitě dobrá zpráva pro věřitele. Jak totiž z insolvenčního rejstříku vyplývá, zatímco z konkurzu získá věřitel spíše jednotky procent ze svých pohledávek, v reorganizaci to mohou být i nižší desítky procent,” uvedl ředitel Surveilligence Ján Lalka.

V reorganizaci v červnu skončily společnosti Projekt Moravská, BOR Biotechnology, NH Glass, OTR Recycling, BPS Stanoviště a Vítkovické strojírny.

Celkem bylo v červnu podáno 82 insolvenčních návrhů, což je o deset méně než v květnu 2018 a je to i výrazně méně než v rekordním červnu 2017 (211 návrhů). V červnu 2018 bylo prohlášeno 60 konkurzů právnických osob, o tři méně než v květnu 2018.

Více než polovina insolvenčních návrhů v červnu 2018 byla podána na firmy se stářím pět až 15 let, které zaměstnávaly méně než pět pracovníků, uvedl Lalka. Úpadek byl řešen formou konkurzu nebo reorganizace většinou ve firmách existujících šest až deset let, které zaměstnávaly méně než pět pracovníků. Základní kapitál tří čtvrtin úpadců, kteří skončili v červnu 2018 v konkurzu, nepřevyšoval milion korun.

Reorganizace je způsob řešení úpadku nebo hrozícího úpadku podniku, v němž jsou zjištěné pohledávky věřitelů uspokojeny postupně z výnosů nadále provozované firmy. Nedochází tedy k pouhému rozprodání majetku, ale podnik dál funguje. V České republice byla zavedena poprvé insolvenčním zákonem od 1. ledna 2008.

Zdroj: ČTK

Sdílet